en filmfilm film film
banner

Dokumenty

Rycina Matki Bożej Czerwińskiej z 1672 - opis

foto

Kanonicy Regularni mieli na blasze miedzianej wielości arkusza papieru wyryty obraz N. Maryi Panny i dawali odwiedzającym to miejsce odbite ryciny. Śliczna ta podobizna w roku 1672 roku została wykonana, przedstawia poniżej obrazu widok kościoła z przyległym klasztorem i następujący napis:

„Krótka historia Obrazu miejsca tego Czerwińskiego w Xsięstwie Mazowieckim, w Powiecie Wyszogrodzkim, dawnymi czasy słynącego, jako Annales/roczniki/ świadczą od roku pańskiego 1410, 2 Julii /czerwca/, albowiem tego roku za panowania Władysława Jagiellona Króla Polskiego, który wyprawiając się przeciwko Krzyżakom, na tym miejscu się ofiarował z wojskami swymi skąd ruszywszy znaczne zwycięstwo otrzymał (pod Grunwaldem i Tanenbergiem 19 lipca 1410 r.)i powracając na tem miejscu dzięki oddał Panu Bogu. Skąd ludzie różnych stanów od tych czas ze wszystkich stron to miejsce z nabożeństwem wielkim nawiedzali i do niego się w potrzebach swoich jako do Asyllum/schronienia/uciekali. Niechcąc tedy Bóg Wszechmogący miejsca tego u postronnych Narodów w zapomnienie puścić nowymi cudami Obraz Matki Swojej Panny Najświętszej dawnych czasów w jednym schowaniu będący, potem w Ołtarz Wielki ustawiony światłem i ogniem po kilka razy przez siedem świec w nocy cudownie zapalonych gorejących objaśnił, które ogniem… nie palił i świec w goraniu nie ubywało. Te cuda poczeły R.P 1647 die.. 5 Augusti za Rządzeniem Stolicy Apostolskiej Innocentiusza X, za panowania Szczęśliwego Władysława IV Króla polskiego i do tych szas wielkimi codziennymi cudami słynie, albowiem do tego obrazu uciekający się wielkie w potrzebach swoich skutki odbierają. Zmarli żywot, paraliżem ruszeni, powietrzem morowem i różnem ciężkiem chorobami złożeni zdrowie,ślepi wzrok, głuszy słuch, niemówiący mowę, chromi chód, tonący ratunek, więźniowie, pożarem i ogniem nawiedzeni ratunek obrony biorą, skąd Bogu Najwyższemu i Matce Jego Przenajświętszej, za takie szczodrobliwe łaski niech będzie wieczna chwała Amen”

Dalej idą wiersze pisane gotykiem:

" O Gwiazdo Wschodu na zachód wchodząca,
W Xsięstwie Mazowsza cudy słynąca,
Do Ciebie prośby nasze oddajem,
Niech Twej opiece, prosim, zostajem,
Tyś Matką synów zgodnych w Koronie,
Zechciej mieć Polskę w swojej obronie."
Anno 1672 die Quito Augusti

Nad obrazem jest napis: „ Obraz cudami wielkimi słynący Panny Mariey Matki Jezusa na Jasnej Górze Czerwińskiej w Kościele Canonicorum Regul. Lateran”

Władysław Jagiełło idąc na wojnę przeciw Krzyżakom w r. 1410 prosił marję na jasnej górze czerwińskiej o zwycięstwo dla oręża polskiego: a po odniesieniu zwycięstwa przybywszy powtórnie, złożył na podziękowanie za wybawienia polski hełm i wotum srebrne na ołtarzu Czerwińskim.

Zygmunt III udając się do Szwecji Wisłą roku 1593 modlił się tutaj;
Przed tym obrazem Władysław IV o zdrowie błagał Marję, a odzyskawszy je, wotum srebrne zawiesił.
Jan Kazimierz, starając się o koronę nawiedził kilkakrotnie to miejsce w 1648 r. oddając losy elekcji i życia swego opiece cudownej Matki Bożej. Po koronacji dwa razy przed jej obrazem dziękczynne modły składał i chorągwie w 1649 r. na nieprzyjaciołach zdobyte, zawiesił w kościele.

Matkę Boską na Jasnej górze Czerwińskiej odwiedzali królowie, senatorowie i najpierwsi prałaci polscy i składali tu swe wota. Lud okoliczny i dalszy znał Maryję Czerwińską i do Niej się garnął.

Czytania na dziś


Nowości

Wizyta modlitewna O. Johna Baptista Bashobora w Sanktuarium Maryjnym w Czerwińsku nad Wisłą.
15 listopada 2017 roku /środa/ podczas cotygodniowej nowenny ku czci Matki Bożej Pocieszenia, odwiedził niespodziewanie nasze Sanktuarium Maryjne O. John Baptist Bashobora, ugandyjski kapłan-charyzmatyk znany z niezwykłych uzdolnień: ...
more

Dodano:  15.11.2017 r.  

Nocne czuwanie młodych w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą 08.12.2017 r.
08 grudnia 2017 roku od godziny 20.00 Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, którego duszpasterzami są Salezjanie Ks. Bosko, pragnie zaprosić na cykliczne już spotkanie ludzi młodych (15+) wraz z duszpasterzami i wychowawcami w ...
more

Dodano:  14.11.2017 r.  

Listopad 2017
Pon Wto Śro Cz Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Osób on line: 7
Jesteś 67758 naszym gościem.

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2017
© pphem
ww