pl enua filmfilm film film
banner

Dokumenty

Bulla Papieża zezwalająca na nałożenie koron na obraz Matki Bożej Pocieszenia

foto

Bulla Papieża zezwalająca na nałożenie koron na obraz
Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia
w Czerwińsku nad Wisłą

Papież Paweł VI
Na wieczną rzeczy pamiątkę.

Dowiedzieliśmy się, że w świątyni dedykowanej tajemnicy Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie znajdującej się w miejscowości Czerwińsk na terenie Diecezji Płockiej, najwyższą czcią jest otoczony znakomity i starożytny obraz Najświętszej Maryi Panny.
Ta bowiem świątynia już w odległych czasach sławna dzięki wspaniałemu klasztorowi, powierzonemu najpierw Kanonikom Regularnym Lateraneńskim, a następnie zakonnikom ze Stowarzyszenia Świętego Franciszka Salezego odwiedzana jest przez liczne rzesze wiernych, którzy przybywają tu nie tylko z pobliskich, lecz i z najdalszych okolic, aby w wypowiadanym hołdzie miłości czcić obraz Najświętszej Maryi Panny, umacniać dusze zbawiennymi pomocami i Boskim Pokarmem, oraz upraszać niebieskich darów.
Sam zaś Kościół budzi u wielu niemały podziw, nie tylko z uwagi na obecną w nim staranność o sprawy Boże i żarliwą troskę o kult święty, lecz także z racji swego dawnego pochodzenia i wspaniałości architektury. Zbudowany bowiem przed dziewięciu wiekami z ciosanego kamienia w starożytnym i surowym stylu odznacza się niewzruszoną trwałością i zachowuje formę romańską.
Jakkolwiek z uwagi na wyjątkową praktykę pobożności Maryjnej, która trwa od dawnych czasów nigdy Najmiłościwsza Matka nie pozostawała obojętna wobec potrzeb Polaków, to jednak przede wszystkim w naszym wieku, w czasie publicznych nieszczęść i wydarzeń wojennych otoczyła ich szczególną opieką niebieską i ubogaciła obfitością swoich darów.
Dostrzegając tę pobożność i pragnąc również jej dalszego wzrostu gdy w Polsce kończył się Milenijny Rok Chrześcijaństwa, a świątynia czerwińska święciła niemal 900-letnią rocznicę swego powstania, Czcigodny Brat Bogdan Marian Sikorski Biskup Płocki przedłożył nam prośbę, abyśmy zezwolili na uwieńczenie wspomnianego obrazu złotą koroną w naszym imieniu jak i naszą powagą.
Prośbie tej przedstawionej nam przez Czcigodnego Brata Jana Benelli, Arcybiskupa tytularnego Tuzurytańskiego, Urzędu Naszego publicznego Zastępcy (Substytut Sekretarza Stanu), zajmującego się ważnymi sprawami Kościoła, po zasięgnięciu zdania Kongregacji Obrzędów postanowiliśmy chętnie uczynić zadość.
Przeto zważywszy wszystko dokładnie, niniejszym pismem naszą powagą apostolską temuż Ordynariuszowi Płockiemu zlecamy, aby w dniu przez siebie wybranym po uroczystej Mszy Świętej według rytu i przepisanej formuły w naszym imieniu i naszą powagą ukoronował złotą koroną obraz Najświętszej Maryi Panny, który jest pobożnie przechowywany i czczony w świątyni Czerwińskiej.
Nie wątpimy, że te święte uroczystości obrócą się na dobro religijne oraz duchowy wzrost wiernych i sprawią, że wierni tego miejsca, owszem całej diecezji płockiej zostaną pobudzeni do większej miłości i czci Bożej Rodzicielki. Uchyla się przeciwne postanowienia.

Dan w Rzymie, u Świętego Piotra, potwierdzone pierścieniem Rybaka, dnia 2 miesiąca lutego 1969 roku. siódmego (roku) Naszego Pontyfikatu.
Alojzy Kardynał Fraghia, Świętego Kościoła Rzymskiego Kanclerz

Czytania na dziś


Nowości

Powrót z renowacji figury Matki Bożej z Dzieciątkiem.
8 grudnia 2018 roku w godzinach południowych powróciła z renowacji na cokół przed Bazyliką Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą, figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została ufundowana 8 grudnia 1916 roku przez ...
more

Dodano:  08.12.2018 r.  

Msze Św. "Roraty" w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą
Serdecznie zapraszamy, szczególnie dzieci i młodzież do uczestniczenia w Mszach Świętych ku czci Najświętszej Marii Panny „RORATY” w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą, które są sprawowane : ...
more

Dodano:  05.12.2018 r.  

Grudzień 2018
Pon Wto Śro Cz Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Osób on line: 9
Jesteś 95654 naszym gościem.

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2018
© pphem
ww