pl enua filmfilm film film
banner

Dokumenty

Homilia Bpa Piotra Libery, biskupa diecezji płockiej, wygłoszona 29.01.2012 w Czerwińsku nad Wisłą.

foto

Św. Jan Bosko, kapłan i wychowawca !

"Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje" - słowa Pana Jezusa zapisane w osiemnastym rozdziale Ewangelii wg Świętego Mateusza.
Zatrzymujemy się nad znanym fragmentem Ewangelii w dniu w którym wspólnota salezjańska w Czerwińsku czci swego założyciela św. Jana Bosko, którego wspomnienie liturgiczne przypada 31 stycznia. W historii Kościoła ks. Jan Bosko był tym, który bodaj najlepiej odczytał słowa Chrystusa o królestwie niebieskim, wyrażone przez przykład dziecka. Ks. Bosko był jednym z najlepszych znawców duszy dziecka i młodego człowieka. Był jednym z największych wychowawców młodzieży. Dlatego papież Pius XI, a potem Błogosławiony Jan Paweł II nazwali go „Księciem chrześcijańskich wychowawców". Święty Jan Bosko rozumiał, że w każdej młodej osobie, w chłopcu, czy w dziewczynie ukryte jest królestwo Boże niczym ziarno zasiane w roli. Królestwo Boże trzeba przyjąć w postawie dziecka, tzn. w postawie zaufania i miłości. Są one niezbędne, by wejść do królestwa zbudowanego przez Jezusa na prawdzie, miłości, sprawiedliwości i pokoju.

Pan Jezus mówi: „Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mt 18,5). ON sam zatem kryje się w osobie dziecka. Za pośrednictwem Jezusa, i Jego mocą, królestwo Boże niejako kiełkuje w sercu młodego człowieka i rozwija się. Ks. Jan Bosko rozumiał tę prawdę w sposób nadzwyczajny, tak jak może ją rozumieć tylko święty. W niej odkrył zasadniczy charyzmat swojego kapłańskiego życia, własne szczególne powołanie. Z tej prawdy czerpał żywotne inspiracje i niepojęte duchowe siły. Miłował królestwo Boże obecne w sercu dziecka. Ta miłość ewangeliczna uczyniła z tego prostego piemonckiego księdza genialnego wychowawcę, a także mądrego przewodnika dla wielu nauczycieli i wychowawców.

Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje. Często już dziś nie rozumiemy takich słów. Traktujemy je powierzchownie, rutynowo. Natomiast dla Księdza Bosko dusza dziecka, dusza młodego człowieka była całym światem. Dlatego otwartym sercem „przyjmował” dziecko, chłopca i powtarzał za Franciszkiem Salezym: „Daj mi duszę, resztę zabierz”. Na wzór Chrystusa - Dobrego Pasterza - Ksiądz Bosko chciał zdobyć dusze młodych ludzi dla Boga. A młodzi, doświadczając ogromnej dobroci tego kapłana, nie pozostawali dłużni. Wielkodusznie odpowiadali na dar okazywanej im miłości. Lgnęli do niego. Ufali mu bezgranicznie i ogałacali go z wszystkiego, „kradnąc” jego siły, jego uczucia, jego czas.

Ksiądz Bosko potrafił pasją służenia młodym zapalić także innych. W roku 1859 - a więc ponad sto pięćdziesiąt lat temu - w Turynie wraz z osiemnastoosobową grupą założył Zgromadzenie Salezjańskie. Charyzmatem salezjanów jest wychowanie młodzieży. Dziś są jednym z najliczniejszych instytutów życia konsekrowanego w Polsce i na świecie. Od osiemdziesięciu dziewięciu lat Salezjanie są obecni również w Czerwińsku. Błogosławiony Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski w 1923 roku powierzył tutejszą parafię duchowym synom św. Jana Bosko. Czerwińsk jako Sanktuarium Maryjne był, i jest nadal, ważnym ośrodkiem życia religijnego na mapie Płockiej Diecezji. Tu realizowane są - między innymi - różne inicjatywy, których adresatami jest szczególnie młodzież.

Pan Jezus mówi: „Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje”. Ksiądz Jan Bosko żył tym słowem. Wziął je sobie głęboko do serca, stając się prawdziwym przyjacielem dzieci i młodzieży. Zarazem stał się on wzorem wychowawcy dla tych, którzy - dawniej i dziś - pracowali i pracują na rzecz chrześcijańskiego wychowania młodego pokolenia. Ten prosty piemoncki kapłan powtarza niestrudzenie nam wszystkim: Idźcie do młodzieży! To pierwszy i podstawowy wymóg wychowawczy. Nie czekajcie, aż młodzi przyjdą do was. Wy idźcie do nich. Warto w tym miejscu przywołać wspaniałe słowa skierowane przez Księdza Bosko do swoich wychowanków. Stanowią bowiem swoistą syntezę jego zasadniczego wyboru apostolskiego: „Wierzcie mi, że wszystko czym jestem, jest całkowicie dla was, dniem i nocą, rano i wieczorem, w każdej chwili. Nie mam innego celu, jak tylko troskę o wasze dobro moralne, umysłowe i fizyczne. Dla was się uczę, dla was pracuję, dla was żyję i także dla was gotów jest oddać życie”.

Kochany Księże Janie Bosko! Jakże jest nam potrzebny, a nawet konieczny twój wielki charyzmat! Jakże ważne i aktualne jest twoje przesłanie wychowawcze w dobie powszechnego kryzysu wychowania oraz zamętu, jaki usiłuje się szerzyć w sercach dzieci i młodzieży. Ojcze i nauczycielu młodzieży! Ty nie byłeś teoretykiem po studiach pedagogicznych. Nie budowałeś skomplikowanych modeli edukacyjnych. Ty byłeś przede wszystkim praktykiem, który najskuteczniej uczy swoim życiem. Najtrafniej główne twoje założenia wychowawcze określają twe własne słowa: „Wystarczy, że jesteście młodzi, abym was bardzo kochał”. Tylko tyle. I aż tyle!

Święty Janie Bosko! Niech współcześni wychowawcy, nauczyciele, pedagodzy, rodzice i duszpasterze, wszyscy odpowiedzialni za wychowanie młodego pokolenia - korzystają z twojego systemu prewencyjnego. Uczy on bowiem zapobiegać negatywnym doświadczeniom, które osłabiają zapał młodego człowieka lub narażają go na długie i mozolne odrabianie strat. Pomóż nam opanować sztukę pozyskiwania młodzieńczych serc, by z radością zapalać je do dobra, prostując wypaczenia i przysposabiając je do przyszłych zadań przez rzetelną pracę nad charakterem. Przede wszystkim jednak - Święty Patronie - wlej w nas przeświadczenie, które ci nieustannie towarzyszyło, a mianowicie, że w każdym młodym człowieku, nawet jeśli wywodzi się z marginesu społecznego czy wszedł w konflikt z prawem, tkwią zadatki dobra. Te, gdy są odpowiednio rozbudzone - mogą wprowadzić na drogę wiary i uczciwego życia. Bo „wychowanie - jak mawiałeś - jest sprawą serca”. Amen!

Czytania na dziś


Nowości

Rekolekcje adwentowe 15 - 17 grudnia 2019 roku w Czerwińsku nad Wisłą
Rekolekcje adwentowe w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą odbędą się w dniach od 15 do 17 grudnia 2019 roku (niedziela, poniedziałek, wtorek). Rekolekcje wygłosi ks. Wojciech Majchrzak ...
more

Dodano:  09.12.2019 r.  

Godzina Łaski w Sanktuarium Maryjnym w Czerwińsku nad Wisłą - 08.12.2019
Jest taka godzina w ciągu roku, gdy Niebo otwiera się szeroko dla każdego człowieka wylewając na świat fale łask. W tej godzinie nawrócić się może nawet najbardziej zatwardziały grzesznik. Ta godzina, to GODZINA ŁASKI, ...
more

Dodano:  07.12.2019 r.  

Grudzień 2019
Pon Wto Śro Cz Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Osób on line: 10
Jesteś 125794 naszym gościem.

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2019
© pphem
ww