pl enua filmfilm film film
banner

Sanktuarium

Misterium Męki Pańskiej Czerwińsk nad Wisłą

foto

Wszelkich informacji udziela:
Pani Katarzyna, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com

Terminy spektakli:
16-17.03.2019, 23-24.03.2019, 30-31.03.2019, 6-7.04.2019, 13-14.04.2019


Podobnie jak w latach poprzednich - proponujemy prawie dwugodzinny spektakl wzbogacony przepiękną muzyką wykonywaną na instrumentach, które występują na kartach Biblii.
Pragniemy, aby przeżycie Misterium było pięknym doświadczeniem wielkopostnej modlitwy i refleksji, poprzez którą wierny ma możliwość uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa.
W spektaklu biorą udział profesjonalni aktorzy i młodzież ze środowisk salezjańskich.

I N F O R M A C J E MISTERIUM AD 2019 :

REZERWACJA MIEJSC ROZPOCZYNA SIĘ 28 STYCZNIA 2019 r.

Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o jak najszybsze dokonywanie zgłoszeń i rezerwacji miejsc.

Wszelkich informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia:
Pani Katarzyna, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com

Zapisy na Misterium: Poniedziałek – Piątek od 9.00 do 16.00

Adres korespondencyjny:
ul. Klasztorna 23, 09-150 Czerwińsk Nad Wisłą

Godziny spektakli:
Sobota: 10.00, 13.00, 16.00
Niedziela: 11.00, 14.00

Eucharystia dla uczestniczących w Misterium:
Sobota: 12.00, 15.00
Niedziela: 13.00


Zapraszamy serdecznie do Czerwińska nad Wisłą, na Misterium Męki Pańskiej. Czerwińskie opactwo od prawie wieku znane jest z jednego z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych pt. „Męka Pańska” autorstwa salezjanina, ks. Franciszka Harazima (1885-1941). Misterium przez dziesięciolecia cieszyło się szerokim zainteresowaniem wiernych, którzy w Wielkim Poście przybywali do XII wiecznej bazyliki, aby poprzez kontakt z tą formą sztuki sakralnej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Wierzymy, że przyjazd pielgrzymów na Misterium może być dobrą okazją
do odprawienia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożą się: udział w Misterium, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo w Eucharystii celebrowanej przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, którego kustoszami od ponad 95 – lat są Salezjanie Księdza Bosko.
Misterium wystawiane jest tylko w soboty i niedziele w okresie Wielkiego Postu.
Organizacją Misterium zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo - Powołaniowy Emaus.

Zobacz i posłuchaj klikając tutaj

www. plock.gosc.pl

www.plonszczak.pl


Wszelkich informacji udziela:
Pani Katarzyna, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com


INFORMACJE PRASOWE:

„Pasja bardzo ludzka” Płocki Gość Niedzielny
dodane 13.03.2016 00:45 Agnieszka Otłowska

Na czas Wielkiego Postu Czerwińsk n. Wisłą zmienia się w teatr. W każdą sobotę i niedzielę Wielkiego Postu odgrywane jest misterium męki Pańskiej. W tym roku dwugodzinny spektakl poszerzony został o nowe wątki, wzbogacony szerszą oprawą muzyczną i większą liczbą aktorów.​

W soboty i niedziele Wielkiego Postu przy czerwińskiej bazylice nad Wisłą wystawiane jest misterium męki Pańskiej. Przez długie lata spektakl był grany przez kleryków z salezjańskiego nowicjatu. Od kilku lat zastępują ich zawodowi aktorzy.
W 2014 r., po dłuższej przerwie, sztuka powróciła na deski klasztornej sali teatralnej, ale już w nowej odsłonie, profesjonalnej obsadzie i w oparciu o poszerzony scenariusz. W dwugodzinnym spektaklu pasyjnym biorą udział profesjonalni aktorzy oraz młodzież ze środowisk salezjańskich. Artyści przenoszą publiczność do Wieczernika, a także na drogę ku Golgocie. Widzowie są świadkami m.in. ostatniej wieczerzy, wjazdu Chrystusa do Jerozolimy oraz Jego zmartwychwstania.

Czerwińskie misterium to nie tylko Pasja, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy towarzyszą w ostatnich dniach Jezusowi. W mękę Pańską wplatane są dramaty i cierpienia ludzi, którzy nie tylko upadają w wierze, ale i zmagają się z pokusami codzienności. Przedstawienie skutecznie trafia do młodszych i starszych odbiorców.

- Bardzo mi się podobało to przedstawienie - mówi Filip. - Bardziej zrozumiałem to, jak Pan Jezus cierpiał; że dziś to On powinien być numerem jeden w naszym życiu. Tutaj zostało to w sposób namacalny pokazane. Nie był to zwykły zapis słów, liter z Pisma Świętego, ale był to dosadny obraz, który przemawiał do wszystkich.

- Przybywamy na misterium już od trzech lat - wtrąca pani Małgorzata. - Bardzo nam się podoba. Z roku na rok dostrzegamy coraz lepsze wykonanie i urozmaicenie o kolejne wątki. Za rok ponownie zamierzamy tutaj przyjechać.

- Misterium było przekazem mocnym, choć momentami nawet żartobliwym - mówi 11-letni Jakub. - Niektóre ze słów były przekazane bardzo dosadnie i po ludzku. W innych przedstawieniach można dostrzec, że są one ustawiane bardziej pod linijkę. Tutaj bardzo fajnie to wszystko zostało wykorzystane. Wychodzę z niego bardziej uduchowiony. Zrozumiałem, co się stało, kiedy żył z nami Jezus. Najbardziej podobało mi się to, że to spektakl odegrany był w małej formie musicalu, bo przez śpiew można dużo odebrać.

Organizatorzy zachęcają zarówno do obejrzenia spektaklu, jak też do głębokiej refleksji nad ostatnimi godzinami życia Chrystusa, wielkopostnej modlitwy oraz do udziału w Mszach św. odprawianych przez obliczem Matki Bożej Pocieszenia w czerwińskim sanktuarium.

Czerwińska męka Pańska ma długą tradycję. Została napisana przed II wojną światową przez ks. Franciszka Harazima, a monumentalną muzykę skomponował do niej ks. Antoni Chlondowski (właściwie Hlond - brat Augusta, prymasa Polski). Po raz pierwszy misterium "Męki Pańskiej" Harazima-Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska. W tutejszym klasztorze spektakl pasyjny wystawiany był przez 70 lat. Wydarzenie przyciągało tysiące pielgrzymów, nie tylko z północnego Mazowsza. Po długoletniej przerwie to ogromnie popularne widowisko wielkopostne powróciło, w nowej odsłonie. W tym roku misterium jest dwugodzinnym spektaklem, poszerzonym o nowe wątki, wzbogaconym szerszą oprawą muzyczną i większą liczbą aktorów. Organizatorem misterium jest Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy "Emaus".

*********************************************

"Męka Pańska porusza serca"

Małgorzata Wielechowska
Płońszczak nr 61 (1089) - 23 marca 2016

W refleksji nad życiem i wiarą pomogło przeżywać czas Wielkiego Postu czerwińskie Misterium Męki Pańskiej, które – odkąd wróciło na deski teatru przy miejscowej bazylice – cieszy się ogromną popularnością.

Z aparatem na jeden z ostatnich spektakli w tym roku wybraliśmy się do Czerwińska w Niedzielę Palmową, 20 marca. Podobnie jak na przedstawienia wystawiane w poprzednie weekendy wielkopostne, również w ten poprzedzający Wielki Tydzień, tłumnie zjechali do sanktuarium wierni z wielu miejscowości.

Wśród nich był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który prywatnie przyjechał do Czerwińska ze swoimi bliskimi. W sumie spektakle obejrzało w tym roku tysiące osób, również spoza diecezji płockiej, m.in. z Wrocławia, Katowic, a także Warszawy.

Część przyjeżdżała z pielgrzymkami ze swoich parafii, sporo osób wybrało się indywidualnie z rodzinami.

O ogromnej popularności czerwińskiego misterium tuż przed spektaklem mówił gościom salezjanin ks. Przemysław Kawecki z Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego Emaus. Przypomniał, że po raz pierwszy misterium Harazima-Chlondowskiego wystawiono 8 marca 1931 r. w Krakowie. Do Czerwińska przywędrowało dopiero po drugiej wojnie światowej - w 1949 r.

- Wykonywali je nowicjusze salezjańscy, ale wraz z likwidacją nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą, wygasła też tradycja Misterium. Jednak tak silnie zakorzeniła się w tym miejscu, że pielgrzymi pytali, czy kiedyś powróci - opowiadał ks. Przemysław Kawecki. Duchowni stwierdzili, że choć nie mają nowicjatu, to mogą liczyć na zaprzyjaźnionych wychowanków - dziś już aktorów. - I tak od 3 lat otworzyliśmy nową kartę w historii naszego Misterium - dodawał.

Młodzi artyści podejmowali wielki trud, by zaprezentować się przed czerwińską publicznością i przeżywać z widzami Misterium Męki Pańskiej - co weekend zjeżdżali z Katowic, Gdańska, Lublina... Wśród nich m.in. Adam Łoniewski (absolwent PWSFTv i T w Łodzi na wydziale aktorskim, który w swoim dorobku ma m.in. role w produkcjach filmowych i telewizyjnych, np. „Wschody i zachody miasta”), Marzena Lamh–Łoniewska (wokalistka, kompozytorka, aranżerka, aktorka, założycielka i prowadząca zespołu Kalokagathos), Mariusz Kozubek (założyciel Teatru A z Gliwic, aktor, choreograf, scenograf, kostiumolog, kompozytor, reżyser, m.in. spektaklu „Tobiasz”), Marcin Wąsowski (artysta kabaretowy, członek Kabaretu Świerszczychrząszcz).

Widzom zaprezentowali ostatnie chwile z życia Jezusa - spotkanie w Wieczerniku, scenę na Górze Oliwnej, a także wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy oraz mękę Chrystusa. Zobaczyliśmy wielkie cierpienie Matki Bożej czy duchowe zmagania Judasza.

To dramat o jednym przesłaniu - ma tłumaczyć prawdy wiary. - To spektakl, który nie tylko ma się podobać lub nie, ale ma poruszyć tę nutę w sercu, która nastawia swój radar na spotkanie z Panem Bogiem. To pewna specyficzna forma, która pomaga nam przygotować się do świąt Wielkiej Nocy - podkreślał ks. Przemysław Kawecki.

Małgorzata Wielechowska
Płońszczak nr 61 (1089) - 23 marca 2016I N F O R M A C J E MISTERIUM AD 2019 :

REZERWACJA MIEJSC ROZPOCZYNA SIĘ 28 STYCZNIA 2019 r.

Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o jak najszybsze dokonywanie zgłoszeń i rezerwacji miejsc.

Wszelkich informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia:
Pani Katarzyna, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com

Zapisy na Misterium: Poniedziałek – Piątek od 9.00 do 16.00

Adres korespondencyjny:
ul. Klasztorna 23, 09-150 Czerwińsk Nad Wisłą

Godziny spektakli:
Sobota: 10.00, 13.00, 16.00
Niedziela: 11.00, 14.00

Eucharystia dla uczestniczących w Misterium:
Sobota: 12.00, 15.00
Niedziela: 13.00

Przedpłaty można dokonywać za pośrednictwem konta, tytułem: Przedpłata - Misterium
BGŻ BNP Paribas SA,
Towarzystwo Salezjańskie – Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki
87 1600 1462 1846 1832 2000 0007Misterium Męki Pańskiej 2016 - www.misterium.bosko.pl, e-mail: c.misterium@gmail.com Info i zapisy: Pn - Pt godz: 9.00 - 16.00 pod numerem kom. 604 099 576


fotofoto

Czytania na dziś


Nowości

Kalendarz 2020 z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą
Staraniem Sanktuarium Matki Bożej w Czerwińsku nad Wisłą, gdzie od 96 lat posługują Salezjanie Księdza Bosko, został wydany kalendarz na 2020 rok. Kalendarz nawiązuje do 50 rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej ...
more

Dodano:  16.11.2019 r.  

Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Maryjnym w Czerwińsku nad Wisłą
11 listopada 2019 roku /poniedziałek/ o godz. 18.00, w Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji 101 rocznicy odzyskania Niepodległości. Również ...
more

Dodano:  10.11.2019 r.  

Listopad 2019
Pon Wto Śro Cz Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Osób on line: 10
Jesteś 124424 naszym gościem.

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2019
© pphem
ww