en filmfilm film film
banner

Sanktuarium

Misterium Męki Pańskiej Czerwińsk nad Wisłą 2017

foto

Wszelkich informacji udziela:
Pani Agnieszka Karwat, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com

I N F O R M A C J E MISTERIUM AD 2017 :

REZERWACJA MIEJSC ROZPOCZYNA SIĘ Z DNIEM 4 STYCZNIA 2017 r.

Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o jak najszybsze dokonywanie zgłoszeń i rezerwacji miejsc.

Wszelkich informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia:
Pani Agnieszka Karwat, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com

Zapisy na Misterium: Poniedziałek – Piątek od 9.00 do 16.00

Adres korespondencyjny:
ul. Klasztorna 23, 09-150 Czerwińsk Nad Wisłą

Godziny spektakli:
Sobota: 10.00, 13.00, 16.00
Niedziela: 11.00, 14.00

Eucharystia dla uczestniczących w Misterium:
Sobota: 12.00, 15.00
Niedziela: 13.00


Zapraszamy serdecznie do Czerwińska nad Wisłą, na Misterium Męki Pańskiej. Czerwińskie opactwo od prawie wieku znane jest z jednego z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych pt. „Męka Pańska” autorstwa salezjanina, ks. Franciszka Harazima (1885-1941). Misterium przez dziesięciolecia cieszyło się szerokim zainteresowaniem wiernych, którzy w Wielkim Poście przybywali do XII wiecznej bazyliki, aby poprzez kontakt z tą formą sztuki sakralnej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Wierzymy, że przyjazd pielgrzymów na Misterium może być dobrą okazją
do odprawienia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożą się: udział w Misterium, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo w Eucharystii celebrowanej przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, którego kustoszami od ponad 90 – lat są Salezjanie Księdza Bosko.
Misterium wystawiane jest w soboty i niedziele tylko w okresie Wielkiego Postu.
Organizacją Misterium zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo - Powołaniowy Emaus.

Zobacz i posłuchaj klikając tutaj

www. plock.gosc.pl

www.plonszczak.pl


Wszelkich informacji udziela:
Pani Agnieszka Karwat, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com


INFORMACJE PRASOWE:

„Pasja bardzo ludzka” Płocki Gość Niedzielny
dodane 13.03.2016 00:45 Agnieszka Otłowska

Na czas Wielkiego Postu Czerwińsk n. Wisłą zmienia się w teatr. W każdą sobotę i niedzielę Wielkiego Postu odgrywane jest misterium męki Pańskiej. W tym roku dwugodzinny spektakl poszerzony został o nowe wątki, wzbogacony szerszą oprawą muzyczną i większą liczbą aktorów.​

W soboty i niedziele Wielkiego Postu przy czerwińskiej bazylice nad Wisłą wystawiane jest misterium męki Pańskiej. Przez długie lata spektakl był grany przez kleryków z salezjańskiego nowicjatu. Od kilku lat zastępują ich zawodowi aktorzy.
W 2014 r., po dłuższej przerwie, sztuka powróciła na deski klasztornej sali teatralnej, ale już w nowej odsłonie, profesjonalnej obsadzie i w oparciu o poszerzony scenariusz. W dwugodzinnym spektaklu pasyjnym biorą udział profesjonalni aktorzy oraz młodzież ze środowisk salezjańskich. Artyści przenoszą publiczność do Wieczernika, a także na drogę ku Golgocie. Widzowie są świadkami m.in. ostatniej wieczerzy, wjazdu Chrystusa do Jerozolimy oraz Jego zmartwychwstania.

Czerwińskie misterium to nie tylko Pasja, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy towarzyszą w ostatnich dniach Jezusowi. W mękę Pańską wplatane są dramaty i cierpienia ludzi, którzy nie tylko upadają w wierze, ale i zmagają się z pokusami codzienności. Przedstawienie skutecznie trafia do młodszych i starszych odbiorców.

- Bardzo mi się podobało to przedstawienie - mówi Filip. - Bardziej zrozumiałem to, jak Pan Jezus cierpiał; że dziś to On powinien być numerem jeden w naszym życiu. Tutaj zostało to w sposób namacalny pokazane. Nie był to zwykły zapis słów, liter z Pisma Świętego, ale był to dosadny obraz, który przemawiał do wszystkich.

- Przybywamy na misterium już od trzech lat - wtrąca pani Małgorzata. - Bardzo nam się podoba. Z roku na rok dostrzegamy coraz lepsze wykonanie i urozmaicenie o kolejne wątki. Za rok ponownie zamierzamy tutaj przyjechać.

- Misterium było przekazem mocnym, choć momentami nawet żartobliwym - mówi 11-letni Jakub. - Niektóre ze słów były przekazane bardzo dosadnie i po ludzku. W innych przedstawieniach można dostrzec, że są one ustawiane bardziej pod linijkę. Tutaj bardzo fajnie to wszystko zostało wykorzystane. Wychodzę z niego bardziej uduchowiony. Zrozumiałem, co się stało, kiedy żył z nami Jezus. Najbardziej podobało mi się to, że to spektakl odegrany był w małej formie musicalu, bo przez śpiew można dużo odebrać.

Organizatorzy zachęcają zarówno do obejrzenia spektaklu, jak też do głębokiej refleksji nad ostatnimi godzinami życia Chrystusa, wielkopostnej modlitwy oraz do udziału w Mszach św. odprawianych przez obliczem Matki Bożej Pocieszenia w czerwińskim sanktuarium.

Czerwińska męka Pańska ma długą tradycję. Została napisana przed II wojną światową przez ks. Franciszka Harazima, a monumentalną muzykę skomponował do niej ks. Antoni Chlondowski (właściwie Hlond - brat Augusta, prymasa Polski). Po raz pierwszy misterium "Męki Pańskiej" Harazima-Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska. W tutejszym klasztorze spektakl pasyjny wystawiany był przez 70 lat. Wydarzenie przyciągało tysiące pielgrzymów, nie tylko z północnego Mazowsza. Po długoletniej przerwie to ogromnie popularne widowisko wielkopostne powróciło, w nowej odsłonie. W tym roku misterium jest dwugodzinnym spektaklem, poszerzonym o nowe wątki, wzbogaconym szerszą oprawą muzyczną i większą liczbą aktorów. Organizatorem misterium jest Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy "Emaus".

*********************************************

"Męka Pańska porusza serca"

Małgorzata Wielechowska
Płońszczak nr 61 (1089) - 23 marca 2016

W refleksji nad życiem i wiarą pomogło przeżywać czas Wielkiego Postu czerwińskie Misterium Męki Pańskiej, które – odkąd wróciło na deski teatru przy miejscowej bazylice – cieszy się ogromną popularnością.

Z aparatem na jeden z ostatnich spektakli w tym roku wybraliśmy się do Czerwińska w Niedzielę Palmową, 20 marca. Podobnie jak na przedstawienia wystawiane w poprzednie weekendy wielkopostne, również w ten poprzedzający Wielki Tydzień, tłumnie zjechali do sanktuarium wierni z wielu miejscowości.

Wśród nich był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który prywatnie przyjechał do Czerwińska ze swoimi bliskimi. W sumie spektakle obejrzało w tym roku tysiące osób, również spoza diecezji płockiej, m.in. z Wrocławia, Katowic, a także Warszawy.

Część przyjeżdżała z pielgrzymkami ze swoich parafii, sporo osób wybrało się indywidualnie z rodzinami.

O ogromnej popularności czerwińskiego misterium tuż przed spektaklem mówił gościom salezjanin ks. Przemysław Kawecki z Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego Emaus. Przypomniał, że po raz pierwszy misterium Harazima-Chlondowskiego wystawiono 8 marca 1931 r. w Krakowie. Do Czerwińska przywędrowało dopiero po drugiej wojnie światowej - w 1949 r.

- Wykonywali je nowicjusze salezjańscy, ale wraz z likwidacją nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą, wygasła też tradycja Misterium. Jednak tak silnie zakorzeniła się w tym miejscu, że pielgrzymi pytali, czy kiedyś powróci - opowiadał ks. Przemysław Kawecki. Duchowni stwierdzili, że choć nie mają nowicjatu, to mogą liczyć na zaprzyjaźnionych wychowanków - dziś już aktorów. - I tak od 3 lat otworzyliśmy nową kartę w historii naszego Misterium - dodawał.

Młodzi artyści podejmowali wielki trud, by zaprezentować się przed czerwińską publicznością i przeżywać z widzami Misterium Męki Pańskiej - co weekend zjeżdżali z Katowic, Gdańska, Lublina... Wśród nich m.in. Adam Łoniewski (absolwent PWSFTv i T w Łodzi na wydziale aktorskim, który w swoim dorobku ma m.in. role w produkcjach filmowych i telewizyjnych, np. „Wschody i zachody miasta”), Marzena Lamh–Łoniewska (wokalistka, kompozytorka, aranżerka, aktorka, założycielka i prowadząca zespołu Kalokagathos), Mariusz Kozubek (założyciel Teatru A z Gliwic, aktor, choreograf, scenograf, kostiumolog, kompozytor, reżyser, m.in. spektaklu „Tobiasz”), Marcin Wąsowski (artysta kabaretowy, członek Kabaretu Świerszczychrząszcz).

Widzom zaprezentowali ostatnie chwile z życia Jezusa - spotkanie w Wieczerniku, scenę na Górze Oliwnej, a także wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy oraz mękę Chrystusa. Zobaczyliśmy wielkie cierpienie Matki Bożej czy duchowe zmagania Judasza.

To dramat o jednym przesłaniu - ma tłumaczyć prawdy wiary. - To spektakl, który nie tylko ma się podobać lub nie, ale ma poruszyć tę nutę w sercu, która nastawia swój radar na spotkanie z Panem Bogiem. To pewna specyficzna forma, która pomaga nam przygotować się do świąt Wielkiej Nocy - podkreślał ks. Przemysław Kawecki.

Małgorzata Wielechowska
Płońszczak nr 61 (1089) - 23 marca 2016I N F O R M A C J E MISTERIUM AD 2017 :

REZERWACJA MIEJSC ROZPOCZYNA SIĘ Z DNIEM 4 STYCZNIA 2017 r.

Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o jak najszybsze dokonywanie zgłoszeń i rezerwacji miejsc.

Wszelkich informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia:
Pani Agnieszka Karwat, tel. kom. 604 099 576,
e-mail: c.misterium@gmail.com

Zapisy na Misterium: Poniedziałek – Piątek od 9.00 do 16.00

Adres korespondencyjny:
ul. Klasztorna 23, 09-150 Czerwińsk Nad Wisłą

Godziny spektakli:
Sobota: 10.00, 13.00, 16.00
Niedziela: 11.00, 14.00

Eucharystia dla uczestniczących w Misterium:
Sobota: 12.00, 15.00
Niedziela: 13.00

Przedpłaty można dokonywać za pośrednictwem konta, tytułem: Przedpłata - Misterium
BGŻ BNP Paribas SA,
Towarzystwo Salezjańskie – Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki
87 1600 1462 1846 1832 2000 0007Misterium Męki Pańskiej 2016 - www.misterium.bosko.pl, e-mail: c.misterium@gmail.com Info i zapisy: Pn - Pt godz: 9.00 - 16.00 pod numerem kom. 604 099 576


fotofoto

Czytania na dziś


Nowości

Wizyta modlitewna O. Johna Baptista Bashobora w Sanktuarium Maryjnym w Czerwińsku nad Wisłą.
15 listopada 2017 roku /środa/ podczas cotygodniowej nowenny ku czci Matki Bożej Pocieszenia, odwiedził niespodziewanie nasze Sanktuarium Maryjne O. John Baptist Bashobora, ugandyjski kapłan-charyzmatyk znany z niezwykłych uzdolnień: ...
more

Dodano:  15.11.2017 r.  

Nocne czuwanie młodych w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą 08.12.2017 r.
08 grudnia 2017 roku od godziny 20.00 Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, którego duszpasterzami są Salezjanie Ks. Bosko, pragnie zaprosić na cykliczne już spotkanie ludzi młodych (15+) wraz z duszpasterzami i wychowawcami w ...
more

Dodano:  14.11.2017 r.  

Listopad 2017
Pon Wto Śro Cz Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Osób on line: 3
Jesteś 67621 naszym gościem.

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2017
© pphem
ww