pl enua filmfilm film film
banner

Sanktuarium

Szlak Książąt Mazowieckich

fotofoto

http://dziedzictwomazowsza.pl/szlak-ksiazat-mazowieckich

SZLAK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH – podróż do czasów średniowiecza, kiedy Mazowsze zyskało świetność dzięki władcom mądrym i ambitnym. Protoplastą linii mazowieckich Piastów był Konrad Mazowiecki. Historia zapoczątkowanej przez niego dynastii to opowieść o trzech wiekach budowania cywilizacji na niemal dziewiczych terenach. Książęta założyli ponad sto miast, budowali zamki i fundowali kościoły, których styl – zwany gotykiem mazowieckim – na stałe wszedł do historii sztuki. Dzieje władców Mazowsza to także wstrząsające historie rodzinne (jedna z nich zainspirowała Szekspira!) oraz legendy o skarbach templariuszy i... niezwykłym wynalazku, który przyczynił się do zwycięstwa armii polsko-litewskiej wspieranej przez oddziały mazowieckie pod Grunwaldem.

Trasa Konrada Mazowieckiego – część zachodnia

http://dziedzictwomazowsza.pl/trasa-konrada-mazowieckiego-czesc-zachodnia/czerwinsk


Smoki i ślady mieczy na romańskim portalu, tajemnicza płyta nagrobna, templariusze i tajna broń króla Władysława Jagiełły, która – wykorzystana w Czerwińsku – umożliwiła dowodzonej przez króla armii prawdziwy blitzkrieg… Romańskie opactwo kryje wiele tajemnic.


Najważniejsze wydarzenie w historii Czerwińska miało miejsce latem 1410 r., gdy u stóp romańskiego kościoła stanęła jedna z najbardziej niezwykłych konstrukcji średniowiecznej Europy. Spławiono tutaj Wisłą z Kozienic łodzie, które następnie połączono wspólnym pokładem. W ten sposób powstał most pontonowy umożliwiający błyskawiczną przeprawę dowodzonych przez króla Władysława Jagiełłę wojsk, które zmierzały na bitwę z Zakonem Krzyżackim. W Czerwińsku oddziały Jagiełły połączyły się z chorągwiami mazowieckimi dowodzonymi przez księcia Janusza Starszego oraz z oddziałami litewsko- -ruskimi, które w tajemnicy przed krzyżackimi szpiegami sprowadził książę Witold. Koncentracja wojsk przed wyprawą na Krzyżaków miała miejsce na ziemiach rządzonych przez księcia mazowieckiego Janusza, który – choć złożył hołd lenny królowi Polski – prowadził niezależną politykę zagraniczną.

Most zapewnił Jagielle możliwość ataku w samo serce Państwa Zakonnego, gdzie Krzyżacy nie spodziewali się uderzenia. Konstrukcję wspartą na 150 łodziach zmontowano w Czerwińsku zaledwie w ciągu pół dnia. Przemarsz armii trwał trzy dni (od 30 czerwca do 3 lipca 1410 r.), w czasie których na drugą stronę rzeki przeszło 18 tys. jazdy, 4 tys. piechoty i 8 tys. wozów z zaopatrzeniem. Cała operacja była przeprowadzona bardzo sprawnie i kompletnie zaskoczyła Krzyżaków. Po przejściu armii most spławiono w okolice dzisiejszego Ciechocinka, gdzie powracające spod Grunwaldu wojska, przeprawiły się z powrotem przez rzekę.

Szlak Książąt Mazowieckich powstał i rozwija się przy współpracy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a patronuje mu Samorząd Województwa Mazowieckiego. Strona dostępna jest pod adresem: http://www.szlakksiazat.pl/

Smok – prawdziwy symbol Mazowsza

Dwunogi smok ze skrzydłami i szpiczasto zakończonym ogonem zwany też wywerną przez 200 lat zdobił sztandary i pieczęcie książąt mazowieckich.

Ciekawostką jest, że w całym świecie chrześcijańskim smok nie cieszył się zbyt dużymi wzgledami. W heraldyce głównie był przedstawiany przebity włócznią przez św. Jerzego bądź archanioła Michała. Jedynym wyjątkiem jest przepojona legendami arturiańskimi Anglia oraz Mazowsze. Tylko w tych dwóch miejscach w Europie smok był symbolem władców, którzy z dumą obnosili go na swoich sztandarach i pieczętowali jego podobizną ważne dokumenty.
Pierwszy smokiem pieczętował się książę Trojden w 1329 r. Jego syn – Siemowit III, uznawany za najwybitniejszego z książąt mazowieckich dodał do smoka piastowskiego orła. Od tej pory smok i orzeł na biało czerwonym sztandarze w kształcie szachownicy stały się symbolem rozpoznawczym Księstwa Mazowieckiego. Pod tymi znakami walczyli rycerze mazowieccy w bitwie pod Grunwaldem. Herbem tym pieczętował się też ostatni z mazowieckich władców – Janusz III. Gdy księstwo zostało włączone do Korony Polskiej, w niepamięć odszedł też mazowiecki smok. Z wielowiekowego snu zaczął powoli budzić się po ostatniej reformie administracyjnej. Znalazł się w herbie powiatu warszawskiego zachodniego, ostrowskiego i gminy Lesznowola. Już czas by zbudził się na dobre i stał się symbolem całego Mazowsza, tak jak czarownica stała się symbolem województwa świętokrzyskiego, a „pobratymiec” smoka mazowieckiego – smok wawelski (jest większy i ma cztery łapy) od dawna jest symbolem Krakowa.

Skąd wziął się na Mazowszu smok? Jedna teoria wiąże smoka z żmijem słowiańskim – legendarnym wężem powietrznym, druga z godłem hrabstwa Wessex w Anglii, które na Mazowsze miał przywieźć syn poległego podczas bitwy pod Hastings w 1066 r. króla Anglii Magnus Haroldson. Magnus był komesem Mazowsza, tradycja od jego imienia wywodzi nazwę wsi Magnuszew, a prawdopodobnie jego pochówek został odkryty w Czersku koło ruin kościoła św. Piotra i Pawła. Jest też legenda, która mówi, że skarbu, który ukrył w Czersku Konrad Mazowiecki strzeże smok.

Czy Trojden wracając do herbu po 200 latach wracał do tradycji związanej z rycerzem, który niegdyś rządził Mazowszem z tego samego grodu co on, a może Trojdenowi chodziło o ustanowienie nowego, wyrazistego symbolu dla rządzonej przez niego dzielnicy, w czasach, gdy orzeł stał się symbolem jednoczonej po czasach rozbicia dzielnicowego przez Władysława Łokietka Polski.
/Daniel Sukniewicz twórca Szlaku Książąt Mazowieckich tel. 502 589 209, e-mail: dsukniewicz@szlakksiazat.pl /

Czytania na dziś


Nowości

Uroczystość Odpustowa Zesłania Ducha Świętego w Czerwińsku nad Wisłą
W niedzielę, 20 maja 2018 roku będziemy przeżywać Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dla naszej parafii jest to również dzień odpustu. Msze Św. w Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą o godz. ...
more

Dodano:  17.05.2018 r.  

NOCNE CZUWANIE MŁODYCH w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą 18.05.2018 r.
18 maja 2018 roku od godziny 20.00 Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, którego duszpasterzami są Salezjanie Ks. Bosko, pragnie zaprosić na cykliczne już spotkanie ludzi młodych (15+) wraz z duszpasterzami i wychowawcami w formie ...
more

Dodano:  12.05.2018 r.  

Maj 2018
Pon Wto Śro Cz Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Osób on line: 11
Jesteś 81645 naszym gościem.

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2018
© pphem
ww