pl enua filmfilm film film
banner

Sanktuarium

Szlak Książąt Mazowieckich

fotofoto

http://dziedzictwomazowsza.pl/szlak-ksiazat-mazowieckich

SZLAK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH – podróż do czasów średniowiecza, kiedy Mazowsze zyskało świetność dzięki władcom mądrym i ambitnym. Protoplastą linii mazowieckich Piastów był Konrad Mazowiecki. Historia zapoczątkowanej przez niego dynastii to opowieść o trzech wiekach budowania cywilizacji na niemal dziewiczych terenach. Książęta założyli ponad sto miast, budowali zamki i fundowali kościoły, których styl – zwany gotykiem mazowieckim – na stałe wszedł do historii sztuki. Dzieje władców Mazowsza to także wstrząsające historie rodzinne (jedna z nich zainspirowała Szekspira!) oraz legendy o skarbach templariuszy i... niezwykłym wynalazku, który przyczynił się do zwycięstwa armii polsko-litewskiej wspieranej przez oddziały mazowieckie pod Grunwaldem.

Trasa Konrada Mazowieckiego – część zachodnia

http://dziedzictwomazowsza.pl/trasa-konrada-mazowieckiego-czesc-zachodnia/czerwinsk


Smoki i ślady mieczy na romańskim portalu, tajemnicza płyta nagrobna, templariusze i tajna broń króla Władysława Jagiełły, która – wykorzystana w Czerwińsku – umożliwiła dowodzonej przez króla armii prawdziwy blitzkrieg… Romańskie opactwo kryje wiele tajemnic.


Najważniejsze wydarzenie w historii Czerwińska miało miejsce latem 1410 r., gdy u stóp romańskiego kościoła stanęła jedna z najbardziej niezwykłych konstrukcji średniowiecznej Europy. Spławiono tutaj Wisłą z Kozienic łodzie, które następnie połączono wspólnym pokładem. W ten sposób powstał most pontonowy umożliwiający błyskawiczną przeprawę dowodzonych przez króla Władysława Jagiełłę wojsk, które zmierzały na bitwę z Zakonem Krzyżackim. W Czerwińsku oddziały Jagiełły połączyły się z chorągwiami mazowieckimi dowodzonymi przez księcia Janusza Starszego oraz z oddziałami litewsko- -ruskimi, które w tajemnicy przed krzyżackimi szpiegami sprowadził książę Witold. Koncentracja wojsk przed wyprawą na Krzyżaków miała miejsce na ziemiach rządzonych przez księcia mazowieckiego Janusza, który – choć złożył hołd lenny królowi Polski – prowadził niezależną politykę zagraniczną.

Most zapewnił Jagielle możliwość ataku w samo serce Państwa Zakonnego, gdzie Krzyżacy nie spodziewali się uderzenia. Konstrukcję wspartą na 150 łodziach zmontowano w Czerwińsku zaledwie w ciągu pół dnia. Przemarsz armii trwał trzy dni (od 30 czerwca do 3 lipca 1410 r.), w czasie których na drugą stronę rzeki przeszło 18 tys. jazdy, 4 tys. piechoty i 8 tys. wozów z zaopatrzeniem. Cała operacja była przeprowadzona bardzo sprawnie i kompletnie zaskoczyła Krzyżaków. Po przejściu armii most spławiono w okolice dzisiejszego Ciechocinka, gdzie powracające spod Grunwaldu wojska, przeprawiły się z powrotem przez rzekę.

Szlak Książąt Mazowieckich powstał i rozwija się przy współpracy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a patronuje mu Samorząd Województwa Mazowieckiego. Strona dostępna jest pod adresem: http://www.szlakksiazat.pl/

Smok – prawdziwy symbol Mazowsza

Dwunogi smok ze skrzydłami i szpiczasto zakończonym ogonem zwany też wywerną przez 200 lat zdobił sztandary i pieczęcie książąt mazowieckich.

Ciekawostką jest, że w całym świecie chrześcijańskim smok nie cieszył się zbyt dużymi wzgledami. W heraldyce głównie był przedstawiany przebity włócznią przez św. Jerzego bądź archanioła Michała. Jedynym wyjątkiem jest przepojona legendami arturiańskimi Anglia oraz Mazowsze. Tylko w tych dwóch miejscach w Europie smok był symbolem władców, którzy z dumą obnosili go na swoich sztandarach i pieczętowali jego podobizną ważne dokumenty.
Pierwszy smokiem pieczętował się książę Trojden w 1329 r. Jego syn – Siemowit III, uznawany za najwybitniejszego z książąt mazowieckich dodał do smoka piastowskiego orła. Od tej pory smok i orzeł na biało czerwonym sztandarze w kształcie szachownicy stały się symbolem rozpoznawczym Księstwa Mazowieckiego. Pod tymi znakami walczyli rycerze mazowieccy w bitwie pod Grunwaldem. Herbem tym pieczętował się też ostatni z mazowieckich władców – Janusz III. Gdy księstwo zostało włączone do Korony Polskiej, w niepamięć odszedł też mazowiecki smok. Z wielowiekowego snu zaczął powoli budzić się po ostatniej reformie administracyjnej. Znalazł się w herbie powiatu warszawskiego zachodniego, ostrowskiego i gminy Lesznowola. Już czas by zbudził się na dobre i stał się symbolem całego Mazowsza, tak jak czarownica stała się symbolem województwa świętokrzyskiego, a „pobratymiec” smoka mazowieckiego – smok wawelski (jest większy i ma cztery łapy) od dawna jest symbolem Krakowa.

Skąd wziął się na Mazowszu smok? Jedna teoria wiąże smoka z żmijem słowiańskim – legendarnym wężem powietrznym, druga z godłem hrabstwa Wessex w Anglii, które na Mazowsze miał przywieźć syn poległego podczas bitwy pod Hastings w 1066 r. króla Anglii Magnus Haroldson. Magnus był komesem Mazowsza, tradycja od jego imienia wywodzi nazwę wsi Magnuszew, a prawdopodobnie jego pochówek został odkryty w Czersku koło ruin kościoła św. Piotra i Pawła. Jest też legenda, która mówi, że skarbu, który ukrył w Czersku Konrad Mazowiecki strzeże smok.

Czy Trojden wracając do herbu po 200 latach wracał do tradycji związanej z rycerzem, który niegdyś rządził Mazowszem z tego samego grodu co on, a może Trojdenowi chodziło o ustanowienie nowego, wyrazistego symbolu dla rządzonej przez niego dzielnicy, w czasach, gdy orzeł stał się symbolem jednoczonej po czasach rozbicia dzielnicowego przez Władysława Łokietka Polski.
/Daniel Sukniewicz twórca Szlaku Książąt Mazowieckich tel. 502 589 209, e-mail: dsukniewicz@szlakksiazat.pl /

Czytania na dziś


Nowości

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych
Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7m2 w strefie czerwonej ...
more

Dodano:  16.10.2020 r.  

Msza Święta z okazji Imienin Ks. Proboszcza i Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą
W niedzielę 18 października 2020 r. o godz. 11.30 odbędzie się Msza Święta o zdrowie, Boże błogosławieństwo oraz opiekę Matki Bożej Czerwińskiej z okazji imienin Ks. Proboszcza, Kustosza i Dyrektora Wspólnoty Salezjańskiej ...
more

Dodano:  14.10.2020 r.  

Październik 2020
Pon Wto Śro Cz Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Osób on line: 12
Jesteś 152544 naszym gościem.

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2020
© pphem
ww