Dokumenty
Rycina Matki Bożej Czerwińskiej z 1672 - opis

Kanonicy Regularni mieli na blasze miedzianej wielości arkusza papieru wyryty obraz N. Maryi Panny i dawali odwiedzającym to miejsce odbite ryciny. Śliczna ta podobizna w roku 1672 roku została wykonana, przedstawia poniżej obrazu widok kościoła z przyległym klasztorem i następujący napis:
„Krótka historia Obrazu miejsca tego Czerwińskiego w Xsięstwie Mazowieckim, w Powiecie Wyszogrodzkim, dawnymi czasy słynącego, jako Annales/roczniki/ świadczą od roku pańskiego 1410, 2 Julii /czerwca/, albowiem tego roku za panowania Władysława Jagiellona Króla Polskiego, który wyprawiając się przeciwko Krzyżakom, na tym miejscu się ofiarował z wojskami swymi skąd ruszywszy znaczne zwycięstwo otrzymał (pod Grunwaldem i Tanenbergiem 19 lipca 1410 r.)i powracając na tem miejscu dzięki oddał Panu Bogu. Skąd ludzie różnych stanów od tych czas ze wszystkich stron to miejsce z nabożeństwem wielkim nawiedzali i do niego się w potrzebach swoich jako do Asyllum/schronienia/uciekali. Niechcąc tedy Bóg Wszechmogący miejsca tego u postronnych Narodów w zapomnienie puścić nowymi cudami Obraz Matki Swojej Panny Najświętszej dawnych czasów w jednym schowaniu będący, potem w Ołtarz Wielki ustawiony światłem i ogniem po kilka razy przez siedem świec w nocy cudownie zapalonych gorejących objaśnił, które ogniem… nie palił i świec w goraniu nie ubywało. Te cuda poczeły R.P 1647 die.. 5 Augusti za Rządzeniem Stolicy Apostolskiej Innocentiusza X, za panowania Szczęśliwego Władysława IV Króla polskiego i do tych szas wielkimi codziennymi cudami słynie, albowiem do tego obrazu uciekający się wielkie w potrzebach swoich skutki odbierają. Zmarli żywot, paraliżem ruszeni, powietrzem morowem i różnem ciężkiem chorobami złożeni zdrowie,ślepi wzrok, głuszy słuch, niemówiący mowę, chromi chód, tonący ratunek, więźniowie, pożarem i ogniem nawiedzeni ratunek obrony biorą, skąd Bogu Najwyższemu i Matce Jego Przenajświętszej, za takie szczodrobliwe łaski niech będzie wieczna chwała Amen”
Dalej idą wiersze pisane gotykiem:
" O Gwiazdo Wschodu na zachód wchodząca,
W Xsięstwie Mazowsza cudy słynąca,
Do Ciebie prośby nasze oddajem,
Niech Twej opiece, prosim, zostajem,
Tyś Matką synów zgodnych w Koronie,
Zechciej mieć Polskę w swojej obronie."
Anno 1672 die Quito Augusti
Nad obrazem jest napis: „ Obraz cudami wielkimi słynący Panny Mariey Matki Jezusa na Jasnej Górze Czerwińskiej w Kościele Canonicorum Regul. Lateran”
Władysław Jagiełło idąc na wojnę przeciw Krzyżakom w r. 1410 prosił marję na jasnej górze czerwińskiej o zwycięstwo dla oręża polskiego: a po odniesieniu zwycięstwa przybywszy powtórnie, złożył na podziękowanie za wybawienia polski hełm i wotum srebrne na ołtarzu Czerwińskim.
Zygmunt III udając się do Szwecji Wisłą roku 1593 modlił się tutaj;
Przed tym obrazem Władysław IV o zdrowie błagał Marję, a odzyskawszy je, wotum srebrne zawiesił.
Jan Kazimierz, starając się o koronę nawiedził kilkakrotnie to miejsce w 1648 r. oddając losy elekcji i życia swego opiece cudownej Matki Bożej. Po koronacji dwa razy przed jej obrazem dziękczynne modły składał i chorągwie w 1649 r. na nieprzyjaciołach zdobyte, zawiesił w kościele.
Matkę Boską na Jasnej górze Czerwińskiej odwiedzali królowie, senatorowie i najpierwsi prałaci polscy i składali tu swe wota. Lud okoliczny i dalszy znał Maryję Czerwińską i do Niej się garnął.
Czytania na dziś
Nowości
Modlitwy w Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą w intencji zmarłego Papieża Franciszka w dniu jego pogrzebu, 26 kwietnia 2025 roku
Kochani Parafianie, Czcigodni Pielgrzymi oraz Drodzy Sympatycy sanktuarium maryjnego i dzieła salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą! W nawiązaniu do komunikatu Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego, pragniemy jako Sanktuarium Maryjne ...

Zmarł Papież Franciszek
Nie żyje papież Franciszek! Zmarł 21 kwietnia 2025 r., w Poniedziałek Wielkanocny, o godz. 7.35 rano, w Domu Św. Marty. Miał 88 lat. Jako pierwszy papież w historii nie przyjął imienia żadnego ze swoich poprzedników: Jorge Mario ...

Życzenia Wielkanocne płynące z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą
Drodzy Parafianie i Pielgrzymi, W roku szczególnego świętowania – Jubileuszu 950. lecia Diecezji Płockiej oraz Roku Jubileuszowego 2025 – pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia wielkanocne. Niech Zmartwychwstały Chrystus, ...

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Salezjanie, ul. Klasztorna 23; 09-150 Czerwińsk n. Wisłą ; tel: 784 447 768;
Konto: 05 9011 0005 0269 7361 2000 0010 Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 19 kwietnia 2021r.
„Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych”, zostaje uznane za pomnik historii.
Dz.U. 2021 poz. 767