Sanktuarium
Mazowiecka droga św. Jakuba

Mazowiecka Droga św. Jakuba rozpoczyna się przy katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. Od katedry szlak prowadzi przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, przez Włocławek, Siniarzewo wiedzie do Mogilna, gdzie wkracza na Wielkopolską Drogę św. Jakuba i jeszcze dalej, poprzez Drogę Lubuską lub Dolnośląską, łączy się ze szlakami w Niemczech, Czechach, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii.
Spotkamy na tej drodze napoleońskie i carskie fortyfikacje, liczne zabytkowe kościoły, średniowieczne grodziska, malownicze jary i parowy, kilka rezerwatów przyrody. W dużej części biegnie ona prawym brzegiem Wisły.
Informacje na temat Drogi oraz kontakt do osób opiekujących się szlakiem – Kamila Pasławska: caminomazowieckie@gmail.com
Camino de Santiago na Mazowszu!
Mazowieckie drogi do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela
Poszukując historycznych śladów, traktów, kościołów pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła Starszego, średniowiecznych szpitali, dawnej obecności zakonów cystersów i bożogrobców, a także ciekawych zabytków i malowniczych terenów, wytyczono dwie drogi. Obie rozpoczynają się w katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie.
Pierwsza z nich – Mazowiecka Droga św. Jakuba –biegnie szlakiem dawnych pielgrzymów mazowieckich. Wśród setek tysięcy pątników już ok. 1380 r. do Santiago przybyli bowiem chorąży płocki Paweł z Radzanowa oraz wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca, rycerze w służbie książąt mazowieckich, przez swą służbę związani także z Zakroczymiem i Płockiem, posłowie do Zakonu Krzyżackiego. Od katedry szlak prowadzi przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, przez Włocławek, Siniarzewo wiedzie do Mogilna, gdzie wkracza na Wielkopolską Drogę św. Jakuba i jeszcze dalej, poprzez Drogę Lubuską lub Dolnośląską, łączy się ze szlakami w Niemczech, Czechach, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii. Spotkamy na tej drodze napoleońskie i carskie fortyfikacje, liczne zabytkowe kościoły, średniowieczne grodziska, malownicze jary i parowy, kilka rezerwatów przyrody. W dużej części biegnie ona prawym brzegiem Wisły.
CZERWIŃSK NAD WISŁĄ. Najcenniejsze zabytki miejscowości to romański kościół z XII w. z częściowo zachowanymi freskami romańskimi i gotyckimi oraz gotycka brama dawnego opactwa kanoników regularnych. W bazylice Zwiastowania NMP otoczony kultem cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia. W 1410 r. wojska Władysława Jagiełły przeprawiały się tu przez Wisłę ciągnąc pod Grunwald. W klasztorze niewielkie muzeum upamiętniające działalność misyjną salezjanów, obecnych w Czerwińsku od 1923 r. W mieście zachowało się kilka drewnianych domów o konstrukcji zrębowej.
Nocleg: Brat Tomasz - Dom Rekolekcyjny Czerwińsk 510 - 165 - 607
Drugi ze szlaków – Warszawska Droga św. Jakuba – prowadzi na południe od stolicy przez Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Miedniewice, Skierniewice i dalej w kierunku Częstochowy, skąd przez najstarszy trakt – Via Regia – włącza się w sieć europejskich Dróg św. Jakuba. Podąża szlakiem sanktuariów maryjnych, bowiem one również w dawnych wiekach wyznaczały drogę do Composteli. Tu także są liczne zabytki, grodzisko w Błoniu, miejsca upamiętnione wydarzeniami historycznymi, Puszcza Mariańska i malowniczy rezerwat Rawki.
Obie drogi można przemierzyć zarówno pieszo, jak i na rowerach.
Zainteresowanych Drogami św. Jakuba na Mazowszu prosimy o kontakt na stronie www.camino.net.pl lub pod adresem caminomazowieckie@gmail.com.

Czytania na dziś
Nowości
Zaproszenie do „Koronka na ulicach miast świata” w Czerwińsku nad Wisłą 28.09.2023 roku
Parafia pw. Zwiastowania NMP i Salezjanie obchodzący w tym roku jubileusz 100 – lecia posługi duszpasterskiej i wychowawczej w Czerwińsku nad Wisłą – pragniemy po raz kolejny włączyć się w akcję „Koronka na ulicach miast świata” ...

Oddaj krew – uratuj życie! Akcję Krwiodawstwa w Czerwińsku nad Wisłą - Salezjanie
Serdecznie zapraszamy do oddania krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa /RCKiK/, który będzie oczekiwał przy Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą - Salezjanie. Początek 08 października 2023 ...

Uroczyste zakończenie Jubileuszu 100 – lecia Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą i poświęcenie dzwonu” Św Jan Bosko - Dobry Pasterz” 29.10. 2023 roku.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian, Dobrodziejów i Ofiarodawców duchowych i materialnych dzieła salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą, na uroczyste zakończenie Jubileuszu 100 – lecia Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą i poświęcenie ...

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Salezjanie, ul. Klasztorna 23; 09-150 Czerwińsk n. Wisłą ; tel: 784 447 768;
Konto: 05 9011 0005 0269 7361 2000 0010 Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 19 kwietnia 2021r.
„Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych”, zostaje uznane za pomnik historii.
Dz.U. 2021 poz. 767