pl enua pomnik historii
filmfilmpiszą o nas film
banner

Sanktuarium

Ekstremalna Droga Krzyżowa

foto

Trasa „Św Maksymiliana M. Kolbe” z Płońska do Czerwińska nad Wisłą licząca 41 km.

https://www.edk.org.pl/trasa-szczegoly?routeId=8124


Kościół św. Maksymilian→ Kościół św. Michała →Brody →Jeżewo → Radzymin→ Kościół św. Piotra i Pawła → Naruszewo → kościół św. Tekli → Wola Krysk → Krysk → kościół św Floriana w Krysku → Drochówko → Strzembowo → Januszewo →Stanisławowo → Grodziec → kościół św Bartłomieja-> Kuchary-Skotniki → Radzikowo Stare → kościół św Jana Chrzciciela →Roguszyn →Kolonia Wilkowuje →Wilkowuje→Komsin →Sielec→DK 62→Czerwińsk →Klasztor Zwiastowania NMP

DODATKOWE INFORMACJE O REJONIE
Proszę obserwować naszą stronę Facebook - tam wszystkie informacje. Rejestracja jest możliwa tylko poprzez stronę WWW.EDK.ORG.PL

ADRES PARAFII
ul. Ks. Romualda Jaworskiego 1
09-100 Płońsk


DODATKOWE INFORMACJE O TRASIE

UWAGA: Brak autobusów bezpośrednich do Płońska w soboty. Konieczność zorganizowania powrotu indywidualnego. Ewentualnie możliwość powrotu przez Płock lub Warszawę.Należy zwracać szczególną uwagę na przejście DK 10 w Płońsku, przejście odcinkiem DW 571 w Krysku oraz przejście DK 62 w Czerwińsku.

********************************************

TRASA: Czarno-Czerwona - Matki Bożej Czerwińskiej 80 km.

Warszawa (Rembertów - Targówek - Bródno - Żerań - Tarchomin) - Jabłonna - Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin - Zakroczym - Mochty Smok - Smoszewo - Miączyn - Wychódźc - Wilkówiec - Czerwińsk nad Wisłą


(80 km.) Wyjście po mszy św. o godz. 18.00 z Parafii Rzymskokatolickiej Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą.

https://www.edk.org.pl/trasa-szczegoly?routeId=7938


Kontakt:
Parafia Rzymskokatolicka Matki Boskiej Zwycięskiej
ul. Grzybowa 1
04-498 Warszawa-Rembertów
Telefon: (22) 612 94 40
Email: kancelaria.mbz@gmail.com


REJESTRACJA
Rejestracja tylko poprzez stronę EDK. www.edk.org.pl


Początek: Warszawa – Rembertów Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej

Koniec: Bazylika Zwiastowania NMP - Czerwińsk nad Wisłą

Długość trasy: 80 km

Suma podejść: 344 m

Patron: Matka Boża Czerwińska


Trasa:
Warszawa (Rembertów - Targówek - Bródno - Żerań - Tarchomin) - Jabłonna - Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin - Zakroczym - Mochty Smok - Smoszewo - Miączyn - Wychódźc - Wilkowiec - Czerwińsk nad Wisłą

Informacje o trasie:

Celem trasy Czarno-Czerwonej jest Sanktuarium Matki Bożej Czerwińskiej i Romańska Bazylika z XII w. w Czerwińsku nad Wisłą.


Trasa wprawdzie początkowo przebiega początkowo przez Warszawę, ale głównie przez okolice słabo zamieszkane i spokojne, bez dużego natężenia ruchu. Potem dosyć długi odcinek (około 30 km) idzie się wzdłuż Wisły wałem przeciwpowodziowym (początkowo utwardzoną ścieżką rowerową, potem droga gruntową). Od Nowego Dworu Maz. droga biegnie przez malownicze tereny nad brzegiem Wisły aż do samego Czerwińska.
Ze względu na długość trasy zalecany jest udział w parafialnej Mszy św. w Rembertowie o godz. 18.00 i wyjście wcześniejsze niż pozostałe trasy.

Ze względu na długość trasa przeznaczona dla zaawansowanych i doświadczonych wędrowców pieszych.

Dojazd do punktu startowego - Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie - Autobusami Komunikacji Miejskiej (115, 183, 514) lub Pociągiem do stacji Warszawa Rembertów (dojście od stacji do kościoła to ok. 1 km)
W okolicy Nowego Dworu Maz. widziano ślady bytności dzików. Zalecana ostrożność

Rejon Warszawa Rembertów-Sulejówek Trasa Czarno-Czerwona – Matki Bożej Czerwińskiej Rembertów –> Czerwińsk nad Wisłą
Informacje, jak się przygotować i dobrze przeżyć EDK, znajdują się na stronie www.edk.org.pl


Przebieg trasy: Warszawa (Rembertów - Targówek - Bródno - Żerań - Tarchomin) - Jabłonna - Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin - Zakroczym - Mochty Smok - Smoszewo - Miączyn - Wychódźc - Wilkowiec - Czerwińsk nad Wisłą
Długość trasy: 80 km

Z myślą o bezpiecznym przebyciu trasy drogi krzyżowej prosimy o stosowanie się do poniższych zasad:

➢ Każdy uczestnik EDK idzie na własną odpowiedzialność.

➢ Kierujemy się przed wszystkim zapisem śladu GPS i ewentualnie pomocniczo opisem trasy. Nie sugerujmy się innymi uczestnikami – zdarza się, że sami mogą nie znać drogi.

➢ Poruszamy się indywidualnie lub w zwartych grupach, nie większych niż 10 osób.

➢ Każda osoba w grupie ma założone elementy odblaskowe.

➢ Na drogach poruszamy się zgodnie z zasadami ruchu drogowego (idziemy lewą stroną jezdni, jeden za drugim). Idący na początku oraz na końcu grupy mają zapalone latarki.

➢ Dbamy o bezpieczeństwo własne oraz innych.

➢ Jeżeli zdarzy się pominąć czy zagubić jakąś Stację - kolejną można rozważyć w dowolnie wybranym miejscu. Sugerujemy, aby po dojściu do stacji zrobić krótki (lub dłuższy) odpoczynek, a rozważania przeczytać dopiero przed wyruszeniem na kolejny etap drogi (idąc w ciszy medytujmy treść stacji).

➢ Na trasie (poza wspólnym czytaniem rozważań Drogi Krzyżowej, ewentualnie sytuacjami wymagającymi konsultacji dalszego przebiegu drogi) obowiązuje całkowita zasada milczenia. Zwracajmy uwagę osobom nieprzestrzegającym tej reguły.

➢ Po drodze istnieje możliwość spotkania z dzikami. Zalecana duża ostrożność.

W sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy medycznej, należy zadzwonić pod numer ratunkowy: 112 Po wezwaniu pomocy, dla ułatwienia odnalezienia osoby lub grupy, należy przełączyć latarki w tryb migania.

Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to głębokie przeżycie duchowe.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to emocje, których nigdy nie doświadczałeś.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to najbardziej świadoma Droga Krzyżowa w Twoim życiu.

Standardy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej !

MSZA ŚWIĘTA
zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien wziąć udział we Mszy Św.

NOC
uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy

TRUD
opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń

MILCZENIE
Uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu

SAMOTNOŚĆ
oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem

ROZWAŻANIA EDK
wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany

Zasady poruszania się na trasie Z myślą o bezpiecznym przebyciu trasy EDK zalecamy, aby:

1. w czasie Drogi Krzyżowej poruszać się w zwartych grupach, liczących nie więcej niż 10 osób,

2. każda osoba miała założone elementy odblaskowe,

3. na drogach poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego (idziemy lewą stroną jezdni, jeden za drugim). Idący na początku oraz na końcu grupy ma zapaloną latarkę (pierwszy - ze światłem białym skierowanym do przodu, ostatni - ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu),

4. podczas czytania rozważań kolejnych stacji Drogi Krzyżowej oraz innych postojów zajmować miejsce rozważnie. Pamiętając o bezpieczeństwie własnym oraz by nie utrudniać przemieszczanie się innym uczestnikom EDK oraz osobą nie uczestniczącym w EDK,

5. dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych.
W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu rozpoczęcia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – wyruszenie na trasę EDK. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium
Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Zwróć uwagę osobom nieprzestrzegającym tą regułę.

W razie niebezpiecznej sytuacji na trasie… Ze względu na przebieg tras EDK, często to Ty będziesz jedyną osobą, która będzie mogła pomóc innemu uczestnikowi.
Dlatego nie wahaj się zareagować, gdy ktoś ma problemy.

W szczególności przerwij zasadę milczenia, jeśli widzisz, że:
• ktoś uległ wypadkowi lub nagłemu zachorowaniu,
• ktoś leży lub siedzi bez ruchu,
• ktoś ma problemy, np. z chodzeniem lub oddychaniem,
• ktoś nadaje sygnał ratunkowy.
Jeżeli napotkasz na którąś z tych sytuacji lub innej, w której ktoś potrzebuję pomocy - weź odpowiedzialność. Upewnij się, że jesteś bezpieczny oraz, że nic Ci nie grozi i zacznij udzielać pierwszej pomocy. Jeżeli sytuacja przekracza Twoje umiejętności, wezwij pomoc dzwoniąc na numer ratunkowy 112.


Jak należy się zorganizować

Należy zacząć od wyboru miejsca, z którego wyruszysz. Zwyczajowo EDK zaczyna się wspólną Mszą. Wybierając miejsce/rejon – trzeba sprawdzić, kiedy planowany jest wymarsz.
W rejonie przygotowane są trasy. Można pobrać ślad GPS lub wydrukować sobie opis trasy. To bardzo ułatwia przemarsz, bo w nocy trudno jest zapytać się o drogę.
Na EDK można wyruszyć samemu, lub w małej grupce. W każdym przypadku obowiązuje milczenie. Pątnicy zatrzymują się w wyznaczonych miejscach na modlitwę przy stacji. Należy unikać rozmów i pikników. Na trasie można jeść i pić. Brak jedzenia nie należy do istoty EDK.
Na EDK przygotowane są specjalne rozważania, które oddają ducha tego wyzwania.
EDK nie jest pielgrzymką. Nie ma zabezpieczeń. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Nie chodzi też o wyjście w jakieś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia. Jeśli pątnik stanie się lepszy, wszyscy na tym zyskają.
Bóg nie planuje na EDK dobrej pogody. Nasz Bóg nie zajmuje się pogodą. Zajmuje się tym, abyśmy byli lepsi. Należy więc zabezpieczyć się na wszelką pogodę. Przejście 40 km zajmuje od 8 (bardzo szybko) do 12 godzin.


Kto może i powinien iść na EDK

EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka.
Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej—sensu i nowego pomysłu na siebie.
Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich.
W EDK nie chodzi o sport. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem.
EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.

foto

Czytania na dziś


Nowości

Przesłanie Wikariusza Przełożonego Generalnego, Ks. Stefano Martoglio SDB
W tym roku jubileuszowym, w naszym trudnym świecie, jesteśmy wezwani, aby stanąć na nogi, zacząć od nowa i kroczyć dalszą drogą jako ludzie i wierzący w nowości życia. Prorok Izajasz zwraca się do Jerozolimy tymi słowami: “Powstań! ...
more

Dodano:  14.02.2025 r.  
line

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczący zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku
Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczący zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku W związku z publikacją przez Minister ...
more

Dodano:  19.01.2025 r.  
line

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą - Świątynią Jubileuszową od 8 listopada 2024 r. do 6 stycznia 2026 r.
Sanktuarium Maryjne w Czerwińsku nad Wisłą zostało ogłoszone Świątynią Jubileuszową w której można uzyskać odpust podczas trwania Roku Jubileuszowego 2025 w Kościele powszechnym, od 24 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2026 r. ...
more

Dodano:  05.01.2025 r.  
line

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Salezjanie, ul. Klasztorna 23; 09-150 Czerwińsk n. Wisłą ; tel: 784 447 768;  
Konto: 05 9011 0005 0269 7361 2000 0010


pomnik historii Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 19 kwietnia 2021r.
„Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych”, zostaje uznane za pomnik historii.
Dz.U. 2021 poz. 767

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2025
© pphem


DUCHOWA STOLICA MAZOWSZA
Czerwińsk nad Wisłą

Zobacz nasz kanał na YouTube