Salezjanie
Towarzystwo św. Franciszka Salezego

My, Salezjanie Księdza Bosko (SDB), jesteśmy w Kościele kleryckim instytutem zakonnym na prawach papieskich. Nasza oficjalna nazwa brzmi: Towarzystwo św. Franciszka Salezego.
Jesteśmy zgromadzeniem czynnym, poświęcającym się pracy apostolskiej i misyjnej. Głównym polem naszej działalności jest młodzież, zwłaszcza najuboższa i opuszczona. Dla jej dobra angażujemy się w dzieła wychowawcze i pastoralne, takie jak oratoria, szkoły, bursy, ośrodki młodzieżowe i powołaniowe, domy wychowawcze, wydawnictwa i wiele innych.
Jest nas ponad 15000 i jesteśmy obecni na pięciu kontynentach w 132 krajach świata. Otwarci na kultury krajów, w których pracujemy, staramy się je zrozumieć i przyjąć ich bogactwo, aby w duchu szacunku i pokoju głosić orędzie Ewangelii.
Nasze zgromadzenie zostało założone w XIX w. we Włoszech przez św. Jana Bosko, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz ludzi młodych, wychowując ich na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan.
Kontynuujemy dzieło Księdza Bosko i jesteśmy wierni charyzmatowi, który nam przekazał: „Być dla młodzieży znakiem miłości Boga.” Dlatego gdziekolwiek jesteśmy, za kryterium naszego działania przyjmujemy:
– potrzeby młodzieży oraz środowisk ludowych;
– pragnienie działania w jedności z Kościołem i w jego imieniu;
– pragnienie budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata w Chrystusie.
www.salezjanie.pl
www.sdb.org/pl/
www.donbosco.pl
www.bosko.pl
www.powolania.bosko.pl
https://pl-pl.facebook.com/emaus.salezjanie
********************************************************
Herb Zgromadzenia Salezjańskiego
Znaczenie elementów Herbu:
Herb salezjański pojawia się po raz pierwszy w liście okólnym do salezjanów, napisanym przez ks. Bosko 8 grudnia 1885 roku.
Powstanie herbu salezjańskiego zostało niejako sprowokowane zbliżającym się końcem budowy Bazyliki Serca Jezusowego w Rzymie. Zgodnie ze zwyczajem, nad portalem kościoła miał być zamocowany herb fundatora, którym było Zgromadzenie Salezjańskie. Ksiądz Bosko zlecił zaprojektowanie herbu prof. Giuseppe Boidiniemu w 1884 r.
Kotwica, gwiazda i serce oznaczają trzy cnoty teologiczne: nadzieję, wiarę i miłość. Nadzieja ma być dla salezjanina motywem do ofiarnej i radosnej pracy na rzecz ludzi młodych. Miłość apostolska ma stanowić syntezę ducha salezjańskiego i stać się kluczem do zrozumienia doświadczenia duszpastersko-wychowawczego księdza Bosko. Wreszcie wiara, która jest nieodzowna w pracy wychowawczej, ma zaprowadzić ludzi młodych do pełni człowieczeństwa i świętości ewangelicznej.
Portret św. Franciszka Salezego, umieszczony w tarczy, wzorowany został na wizerunku patrona Zgromadzenia Salezjańskiego, jaki znajduje się w klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Turynie. Do tego wizerunku dodano papier i pióro jako atrybuty doktora Kościoła.
U dołu tarczy herbowej został umieszczony las,, który ma przywoływać postać założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego Jana Bosko (‘bosco’ w jęz. włoskim oznacza las).
Znajdujące się za nim góry symbolizują szczyty doskonałości, do których mają dążyć salezjanie.
Tarcza herbowa otoczona jest przez gałąź palmową – oznaczającą męczeństwo i liść wawrzynu – symbolizujący mądrość. Mają one stać się nagrodą dla tych, którzy wiernie kroczyć będą drogą salezjańskiego powołania.
Wreszcie wierzchołek tarczy oplatają girlandy z róż, z których wyrasta łaciński krzyż z czterema promieniami.
O haśle umieszczonym na szarfie u dołu herbu, zdecydował sam ksiądz Bosko. Postanowił, że zawołaniem umieszczonym pod tarczą herbową będzie: Da mihi animas caetera tolle (Daj mi dusze, resztę zabierz), które towarzyszyło mu u zarania pracy z potrzebującą młodzieżą.
Zobacz i posłuchaj klikając tutaj
Zdjęcie poniżej:
X następca Ks. Bosko Przełożony Generalny Salezjanów - Ks. Ángel Fernández Artime SDB
oraz Wiązanka Przełożonego Generalnego na rok 2023, która brzmi:
„Jako zaczyn we współczesnej rodzinie ludzkiej. Świecki wymiar Rodziny Księdza Bosko”


Czytania na dziś
Nowości
Zaproszenie do „Koronka na ulicach miast świata” w Czerwińsku nad Wisłą 28.09.2023 roku
Parafia pw. Zwiastowania NMP i Salezjanie obchodzący w tym roku jubileusz 100 – lecia posługi duszpasterskiej i wychowawczej w Czerwińsku nad Wisłą – pragniemy po raz kolejny włączyć się w akcję „Koronka na ulicach miast świata” ...

Oddaj krew – uratuj życie! Akcję Krwiodawstwa w Czerwińsku nad Wisłą - Salezjanie
Serdecznie zapraszamy do oddania krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa /RCKiK/, który będzie oczekiwał przy Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą - Salezjanie. Początek 08 października 2023 ...

Uroczyste zakończenie Jubileuszu 100 – lecia Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą i poświęcenie dzwonu” Św Jan Bosko - Dobry Pasterz” 29.10. 2023 roku.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian, Dobrodziejów i Ofiarodawców duchowych i materialnych dzieła salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą, na uroczyste zakończenie Jubileuszu 100 – lecia Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą i poświęcenie ...

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Salezjanie, ul. Klasztorna 23; 09-150 Czerwińsk n. Wisłą ; tel: 784 447 768;
Konto: 05 9011 0005 0269 7361 2000 0010 Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 19 kwietnia 2021r.
„Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych”, zostaje uznane za pomnik historii.
Dz.U. 2021 poz. 767