pl enua pomnik historii
filmfilmpiszą o nas film
banner

Salezjanie

Sny Księdza Bosko

foto

Drodzy Czytelnicy!
A oto istotne wyjaśnienie, dotyczące snów św. Jana Bosko: TO PAN BÓG PRZEMAWIAŁ DO NIEGO W SNACH !
Najbliżsi współpracownicy i słuchacze ks. Bosko zebrali ponad 150 jego snów, które my możemy nazwać wizjami. Niektóre z nich mają charakter proroczy, inne wychowawczy, jeszcze inne to prawdziwe parabole czyli przypowieści. Niektóre odnoszą się do Kościoła i jego dziejów, inne dotyczą różnych narodów, ale większość koncentruje się na Zgromadzeniu Salezjańskim, misji prowadzonej przez duchownych synów ks. Bosko, i na sprawach Oratorium, które Apostoł młodzieży zapoczątkował i uważał za podstawową formę oddziaływania wychowawczego.
Sny ks. Bosko po większej części noszą na sobie znamię nadprzyrodzoności.
Wskazują na to następujące okoliczności:

1. Ksiądz Bosko mówił niekiedy, że „był to sen, w którym wiedział dokładnie, co robi, słyszał i rozumiał słowa wokół wypowiadane, mógł pytać i odpowiadać na pytania”. W zwyczajnych, normalnych snach to się przecież nie zdarza.

2. Bardzo często podczas „snu” podstawową rolę odgrywał Przewodnik lub Przewodniczka i komentator. Kim Oni byli? To sam JEZUS CHRYSTUS lub MARYJA WSPOMOŻYCIELKA.
Czasem jego święty wychowanek Dominik Savio, Alojzy Comollo albo inny wychowanek; kiedy indziej Anioł lub św. Franciszek Salezy, Patron Zgromadzenia założonego przez św. Jana Bosko, czy też kto inny.
Wyjaśnienia Przewodnika czy Przewodniczki oraz komentatora były zawsze precyzyjne i pouczające. Taki stan rzeczy również nie ma miejsca w zwyczajnych snach.

3. Często widział ks. Bosko ukryte sprawy sumienia. Kiedy indziej oglądał we śnie różne wydarzenia, które miały nastąpić dopiero w przyszłości lub nawet po śmierci zainteresowanej osoby. Te wizje uważał za „nadprzyrodzoną łaskę daną dla dobra wszystkich wychowanków Oratorium”.

4. Apostoł młodzieży zwykł był opowiadać swoje sny z właściwą sobie wielką pokorą, mając na względzie jedynie duchowe korzyści swoich słuchaczy. Opowiadania te wywoływały wyraźne skutki: budziły w duszach młodych większy wstręt do grzechu, nastrajały je do odbycia szczerej spowiedzi zwyczajnej czy generalnej i zachęcały do coraz częstszej Komunii św. Ksiądz Bosko widział w tym „bankructwo szatana”.

5. W snach zwyczajnych trudno dopatrywać się jakiegoś logicznego ładu. Zupełnie inaczej było w snach ks. Bosko. Obrazy i słowa stanowiły tak zwartą całość, że wywoływały wrażenia zdarzeń odbywających się na jawie.

6. Niektóre sny ks. Bosko ujawniały jasno i dokładnie wydarzenia, które dopiero miały zaistnieć. Z tylu widzeń odnoszących się do najrozmaitszych spraw, niektóre sprawdziły się jeszcze za jego życia, inne już po śmierci. Liczne przykłady na to przytaczają stronice w Pamiętnikach Biograficznych.

7. 17 lutego 1871 r. ks. Bosko powiedział niektórym salezjanom, że „te sprawy są na pewno niezwykłe i dlatego winny być przekazywane tylko «swoim» (tzn. w domach salezjańskich), gdyby bowiem opowiadało się je ludziom z zewnątrz, to przyjęli by oni je za bajki. Dla nas jednak - mówił dalej apostoł młodzieży - jeżeli coś wychodzi na korzyść duszy, to pochodzi od Boga, a nie od szatana”.
W tomie jedenastym Memorie Biografiche * - Pamiętników Biograficznych na stronicy 239 czytamy: „Sny ks. Bosko stały się nieodłącznym składnikiem życia w Oratorium. Wyczekiwano zawsze na nowe sny z bardzo żywym zainteresowaniem. Nowo opowiadane przez ks. Bosko poruszały do głębi zarówno młodych jak i starszych: wszyscy słuchali z wielkim napięciem, a na duchowe skutki nie trzeba było długo czekać”.

Sny Księdza Bosko (wydsal.pl)

youtu.be/wFAldByYLec?si=foAyWDpijolRnp0G


Książkę Sny Księdza Bosko można nabyć:

bit.ly/3Ii5rWa


Wydawnictwo Salezjańskie
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa

Wystarczy się z nami skontaktować:
telefon: 22 518 62 31; zamówienia: 602 261 438
e-mail: sklep@wydsal.pl

Czytania na dziś


Nowości

Zaproszenie na Czerwiński Różaniec Wiślany w niedzielę 28 lipca 2024 r
Serdecznie zapraszamy na kolejny w tym roku Czerwiński Różaniec Wiślany w niedzielę 28 lipca 2024 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14:00 w Przyczółku Wiślanym w Wychódźcu. Następnie drugi brzeg Wisły Secymin oraz Praga ...
more

Dodano:  15.07.2024 r.  
line

Błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów w Sanktuarium Maryjnym w Czerwińsku nad Wisłą 21 lipca 2024 roku.
W niedzielę 21 lipca 2024 r. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą po każdej Mszy Św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.00 nastąpi poświęcenie pojazdów. Podczas każdej Mszy Św. prosić będziemy ...
more

Dodano:  15.07.2024 r.  
line

Pożegnanie ks. Łukasza Piotra Mastalerza SDB, proboszcza czerwińskiej wspólnoty parafialnej, kustosza sanktuarium maryjnego oraz przełożonego salezjańskiego domu zakonnego w Czerwińsku nad Wisłą, 28.07.2024 roku o godz. 17.00
W niedzielę 28.07.2024 roku o godz. 17.00 w sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą, odbędzie się Msza św. dziękczynna za posługę ks. Łukasza Piotra Mastalerza SDB, proboszcza czerwińskiej wspólnoty parafialnej, kustosza sanktuarium ...
more

Dodano:  10.07.2024 r.  
line

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Salezjanie, ul. Klasztorna 23; 09-150 Czerwińsk n. Wisłą ; tel: 784 447 768;  
Konto: 05 9011 0005 0269 7361 2000 0010


pomnik historii Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 19 kwietnia 2021r.
„Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych”, zostaje uznane za pomnik historii.
Dz.U. 2021 poz. 767

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2024
© pphem


DUCHOWA STOLICA MAZOWSZA
Czerwińsk nad Wisłą

Zobacz nasz kanał na YouTube