pl enua pomnik historii
filmfilmpiszą o nas film
banner

Sanktuarium

Szkaplerz Św. Dominika Savio

foto

Święty od kołysek

Znamy go w Polsce jako nastoletniego świętego, patrona ministrantów.
Jednak Dominika Savio we Włoszech, ale nie tylko, proszą o wstawiennictwo także kobiety spodziewające się dziecka, jak i małżeństwa, które starają się o nie. Dlaczego? To za sprawą pewnego wydarzenia z życia Dominika.


Wydarzyło się to 12 września 1856 r.
Dominik przebywał w Oratorium w Turynie. Pewnego dnia przyszedł do ks. Bosko, założyciela Oratorium i swojego duchowego przewodnika, prosząc o zgodę na wyjazd do domu:
– Proszę wyświadczyć mi przysługę i dać jeden wolny dzień.
– Gdzie chcesz jechać?
– Do domu, ponieważ moja mama jest bardzo chora i Matka Boża chce ją uzdrowić.
– A skąd to wiesz?
– Wiem.
– Dostałeś list od ojca?
– Nie, ale i tak wiem.
Ks. Bosko, ponieważ widział, że Bóg w sposób szczególny kieruje życiem Dominika, zgodził się na jego wyjazd do rodzinnego Mondonio, oddalonego od Turynu o jakieś 40 km.
Dominik wyruszył w drogę. Jego mama była w ciąży z czwartym dzieckiem i jej stan był rzeczywiście bardzo poważny. Kobiety, które były przy niej, były bezradne. W takiej sytuacji mąż zdecydował, że pójdzie po lekarza. Na drodze spotkał idącego do domu Dominika. Zdziwił się bardzo. Syn jednak jasno wytłumaczył powód opuszczenia Oratorium:
– Idę do mamy, bo jest bardzo chora.
Tata nie chciał, aby Dominik w takiej sytuacji szedł do domu. Polecił, aby poszedł do babci. Chłopiec upierał się jednak, twierdząc, że musi zobaczyć się z mamą.
Osoby będące w jego rodzinnym domu zdziwiły się na widok przybysza. Przyjaciółki mamy nie pozwalały mu wejść do pokoju, w którym leżała, tłumacząc to tym, że jest bardzo chora i nie należy jej przeszkadzać.
– Wiem, że jest chora, właśnie dlatego przyjechałem – odpowiedział.
I nie zważając na nikogo, wszedł do pokoju.
– Jak to się stało, że tu jesteś? – spytała chora.
– Wiedziałem, że jesteś chora i przyjechałem cię odwiedzić.
Dominik szybko wskoczył na łóżko, mocno mamę uściskał, ucałował i wyszedł. Jak tylko opuścił pokój, ustąpiły wszystkie bóle. Po chwili przybył ojciec z lekarzem i stwierdził, że zdrowie kobiety jest w dobrym stanie.
Tymczasem przyjaciółki mamy Dominika spostrzegły na jej szyi tasiemkę, do której przyczepiony był złożony kawałek materiału, obszyty tak, jak obszywa się ubrania.
– Teraz rozumiem, dlaczego Dominik, zanim wyszedł, chciał mnie uściskać. I rozumiem, dlaczego zaraz po jego wyjściu odzyskałam zdrowie. Tę tasiemkę na pewno założył mi wtedy, gdy mnie obejmował, bo nigdy nie miałam nic takiego – powiedziała uzdrowiona.
Dominik wrócił do Turynu i od razu poszedł do ks. Bosko, aby mu podziękować za pozwolenie na wyjazd.
– Moja mama wyzdrowiała. To sprawiła Matka Boża, którą zawiesiłem na jej szyi – powiedział.
Siostra Dominika, Teresa, przypomina jego polecenie, które wypowiedział przed śmiercią:
– Pamiętasz mamo, jak przyjechałem, gdy byłaś chora? I jak zawiesiłem na twojej szyi szkaplerz na tasiemce? To dlatego wyzdrowiałaś. Zachowaj go i użyczaj wszystkim, którzy znajdą się w niebezpieczeństwie, jak ty. Ponieważ jak ocalił ciebie, ocali też innych. Pamiętaj jednak, żeby użyczać go darmo, bez żadnych korzyści dla siebie.
Moja mama, dopóki żyła, zawsze nosiła na sobie tę cenną relikwię, dzięki której została uzdrowiona".

Święty matek i noworodków

Aby podkreślić i ukazać świętość swoich wielkich przyjaciół – świętych, Bóg dokonuje cudów za ich pośrednictwem. Nie ma wątpliwości, że Dominik należy do tych przyjaciół Boga. Świadczą o tym cuda, które dokonały się już podczas jego życia, ale szczególnie po jego śmierci. Dlatego wiele matek za jego wstawiennictwem prosi Boga o pomoc w wypełnieniu tej trudnej misji macierzyńskiej.
Ks. Alessandro Allora, proboszcz parafii Castelnuovo d'Asti, w 1859 r. w liście napisał do ks. Bosko: "Pewna kobieta w sytuacji bardzo trudnego porodu, wspomniawszy łaski otrzymane przez inną osobę, która miała nabożeństwo do Dominika Savio, zakrzyknęła:
– Mój Dominiku!
Nie mówiąc nic więcej. Kobieta w tym samym momencie przestała cierpieć..."


Szkaplerz

Ten cenny szkaplerz, który Dominik założył na szyję swojej matce, dziś kontynuuje misję wstawiennictwa nastoletniego świętego, szczególnie w życiu matek i niemowląt. Na całym świecie wiele kobiet z ufnością zwraca się do swego małego–wielkiego orędownika.
Bollettino Salesiano, miesięcznik wydawany przez salezjanów, każdego miesiąca drukuje świadectwa łask otrzymanych przez matki i dzieci za wstawiennictwem Dominika Savio.
Na pamiątkę cudownego szkaplerza, którym Dominik posłużył się, by ocalić swoją matkę, oraz by rozbudzić kult Domika Savio, dom generalny salezjanów od marca 1956 oferuje matkom szkaplerz z namalowanym na materiale wizerunkiem świętego.
Ta inicjatywa to tylko środek mający rozbudzić ufną modlitwę do Boga za pośrednictwem św. Dominika Savio. Dlatego nie wystarczy nosić szkaplerz jak jakiś amulet, ale by otrzymać łaskę, należy podjąć gorliwą modlitwę oraz korzystać z sakramentu pokuty i Eucharystii i żyć po chrześcijańsku. Szkaplerz ma przypominać rodzicom o wierności ich obowiązkom oraz rozbudzać świadomość misji, jaka jest im powierzona.

Przysięga matek

Św. Dominik Savio jest niczym anioł dla dzieci i strzeże ich od pierwszych chwil życia. Z miłości do dzieci święty wyprasza błogosławieństwo również dla matek w wypełnianiu macierzyństwa. Aby oddać się wstawiennictwu Dominika Savio, matki, oprócz noszenia szkaplerza, podpisują i wypełniają cztery zobowiązania. Nie stanowią one żadnych dodatkowych zobowiązań, przypominają jedynie podstawowe obowiązki chrześcijańskiego życia.
Ponieważ moim wielkim obowiązkiem jest po chrześcijańsku wychować dzieci, od tej chwili powierzam je św. Dominikowi Savio, aby był ich aniołem stróżem przez całe ich życie. Dlatego przyrzekam:
1. Uczyć ich kochać Jezusa i Matkę Bożą przez codzienną modlitwę, uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, korzystanie z sakramentów świętych;
2. Strzec ich czystości, zachowując z dala od niewłaściwych lektur, widowisk i złego towarzystwa;
3. Dbać o ich formację chrześcijańską przez naukę katechizmu;
4. Nie przeciwstawiać się Bożym znakom, jeśli dziecko zostanie wezwane do kapłaństwa lub życia zakonnego.

Modlitwa matek oczekujących dziecka

Panie Jezu, proszę Cię z miłością za to powierzone mi życie, które noszę w łonie. Z pokorą dziękuję, że wybrałeś mnie jako narzędzie Twojej miłości. W tym pięknym oczekiwaniu pomóż mi żyć w nieustannym zawierzeniu się Twojej świętej woli. Daj serce matki: czyste, mocne i hojne. Ofiaruję Ci wszystkie obawy o przyszłość: lęki, niepewności, oczekiwania względem dziecka, którego jeszcze nie znam. Spraw, aby narodziło się zdrowe, oddal od niego wszelkie zło fizyczne i wszelkie niebezpieczeństwa duszy. Ty, Maryjo, która poznałaś niezliczone radości świętego macierzyństwa, daj mi serce zdolne do przekazania wiary żywej i gorącej. Uświęć moje oczekiwanie, błogosław moją cichą nadzieję, spraw, by owoc mego łona, wzrastał w łasce i świętości. Przez Chrystusa, Twego Boskiego Syna. Amen.

www.dominik.salezjanie.pl/kult

Szkaplerz dostępny jest w Wydawnictwie Salezjańskim w Warszawie
ul. Kawęczyńska 53;
03-775 WARSZAWA


https://www.wydsal.pl/bookDetail.php?bookId=385


WYDAWNICTWO SALEZJAŃSKIE
ul. Kawęczyńska 53
03-775 WARSZAWA
NIP 524-010-33-57
wydsal@wydsal.pl

tel. 22 818 41 70
fax 22 300 17 27
tel. 509 425 785

Zamówienia: zamowienia@wydsal.pl lub telefonicznie: 602 261 438

Konto dla przelewów z tytułu zapłaty za zamówiony towar:

35 1020 1042 0000 8402 0134 2237


****************************************************************************
Święty Dominik Savio

Dominik urodził się w 2 kwietnia 1842 roku w okolicach Turynu, w wiosce San Giovanni di Riva, jako syn rzemieślnika Karola Savio i krawcowej Brygidy Gaito w wielodzietnej rodzinie. Ponieważ urodził się bardzo słaby, chrzest święty odbył się tego samego dnia. Rodzice nadali mu imię Dominik, czyli „należący do Pana”.
Ojciec Dominika, nie mogąc znaleźć pracy, przeniósł się z rodziną do Murialdo, gdzie w wieku zaledwie 5 lat, Dominik zapragnął służyć do Mszy Świętej. Gdy został ministrantem sam przenosił Mszał Rzymski, mimo, że był bardzo małym dzieckiem. Chodził do kościoła na poranne msze św., mimo dalekiej drogi do przebycia. Zdarzało się, że na miejscu był dużo wcześniej niż zaczynała się msza. Wtedy klękał przed drzwiami kościoła i modlił się. Czekając na otwarcie kościoła, Dominik często pomagał młodszym od siebie dzieciom wykonać znak krzyża i tłumaczył dlaczego jest to takie ważne. W wieku 6 lat zaczął uczęszczać do szkółki prowadzonej przez miejscowego proboszcza. Był pilnym i grzecznym uczniem.
W dniu 8 kwietnia 1849 roku, w Niedzielę Wielkanocą, przyjął swoją pierwszą Komunię świętą.
O ówczesnej dojrzałości Dominika świadczą postanowienia, jakie napisał w książeczce do nabożeństwa - o częstej spowiedzi i przyjmowaniu Ciała Chrystusa, o święceniu dnia świętego, przyjaźni z Maryja i Jezusem. Najważniejsze było jednak postanowienie świętości: „raczej umrę niż zgrzeszę” – napisał.
Po skończeniu kilku klas jakie były w wiejskiej szkółce, zaczął uczęszczać do szkoły w Castelnuovo d`Asti, do której miał 4km. Wtedy do szkoły chodziło się 2 razy w ciągu dnia. Zapytany, czy nie boi się chodzić sam tak daleko, odpowiedział zdziwiony: „Nie jestem sam. Jest ze mną Najświętsza Maria Panna i mój Anioł Stróż”.
Później cała rodzina Dominika przeprowadziła się do pobliskiego Mondonio, gdzie dnia 2 października 1854 roku ojciec przyprowadził Dominika do ks. Jana Bosko, prowadzącego w Valdocco zakład wychowawczy dla chłopców. Gdy Jan Bosko dowiedział się że Dominik pragnie dalej się uczyć, chciał przetestować jego zdolności, jednak zadanie przeznaczone na cały dzień Dominik wykonał w 8 minut.
W ten sposób szkolnymi kolegami przyszłego świętego była, jak mówiono, „dzika hałastra”, dla której ks. Bosko był ojcem, wychowawcą i przyjacielem.
Pierwszą rzeczą, którą dostrzegł Dominik po przybyciu do Oratorium, był napis: „Da mihi animas coetera tolle”, co oznacza „Daj mi dusze, resztę zabierz”. Było to motto pierwszej Mszy Świętej księdza Bosko. Dominik z powagą skomentował te słowa: „Zrozumiałem. Tutaj nie wchodzi w grę przetarg pieniężny, ale dusze. Mam nadzieję, że również moja dusza będzie stanowić jego część”.
Jeżeli na lekcji któryś z chłopców był niegrzeczny, nauczyciel sadzał go obok Dominika, bo był przekonany, że ten zdobędzie sobie przyjaźń rozrabiaki i wywrze dobry wpływ na jego zachowanie.
Pewnego dnia przyjął nawet na siebie ich winę, nie szukając usprawiedliwienia, biorąc za przykład Chrystusa. Innym razem w sprytny sposób udaremnił bijatykę dwóch silniejszych chłopców wyciągając krzyżyk i nakazując im spojrzeć na Chrystusa Ukrzyżowanego.
Dominik wspierał także nowo przybyłych, którzy często ze strachem w oczach przekraczali próg zakładu. Do jednego z nich powiedział: „ Musisz wiedzieć, że u nas świętość polega na tym, żeby być bardzo wesołym. Staramy się tylko unikać grzechu, jako największego wroga, który odbiera nam łaskę Bożą i spokój sumienia, oraz dobrze wypełniać swoje obowiązki”. Mawiał: „Tu, na ziemi świętość polega na tym, aby być stale radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki”.
Z inicjatywy ks. Bosko podjął również pracę apostolską wśród kolegów i nauczał religii młodszych od siebie chłopców. Uzyskiwał drobne upominki dla swoich podopiecznych, by później nagradzać ich za dobre odpowiedzi z zakresu katechizmu. Bawił się z młodszymi kolegami, lecz zawsze umiał znaleźć czas, by na krótką chwilę zaprowadzić ich do kościoła.
Choć nie było to wówczas zbyt powszechnie praktykowane, Dominik bardzo często przyjmował Komunię świętą. W zamian za to otrzymał od Boga różnorakie dary. Znane są także cuda z jego życia.
Pewnego dnia – prowadzony palcem Bożym– przyprowadził kapłana do mieszkania umierającego człowieka. Człowiek ten odszedł od wiary i dopiero interwencja chłopca pozwoliła mu wrócić do Boga.
Późną jesienią 1856 roku zaczął chorować. Lekarz stwierdził bardzo zaawansowaną chorobę płuc. Kilka miesięcy później 9 marca 1857 roku, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, kiedy ojciec czytał mu modlitwy o dobrą śmierć, chłopiec zawołał: "Do widzenia, ojcze! Do widzenia! O, jakie piękne rzeczy widzę!" i umarł.
W 1954 roku został kanonizowany przez papieża Piusa XII, który 4 lata wcześniej ogłosił go błogosławionym. Wcześniej, w 1933 r. papież Pius XI nazwał go "małym świętym" "gigantem ducha".
Wspomnienie liturgiczne św. Dominika Savio obchodzone jest 5 maja.


Zobacz i posłuchaj klikając tutaj

Zobacz i posłuchaj klikając tutaj

 
Litania do św. Dominika Savio

Kyrie elejson. Chryste elejson. Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami
Święty Dominiku Savio,
Święty Dominiku, najmłodszy spośród świętych,
Święty Dominiku, patronie dzieci i młodzieży,
Święty Dominiku, któryś wolał raczej śmierć od popełnienia grzechu,
Święty Dominiku, zawsze pogodny i radosny,
Święty Dominiku, z wielką pilnością wypełniający swoje szkolne obowiązki,
Święty Dominiku, na wszelki sposób starający się pomagać bliźnim,
Święty Dominiku, niosący pomoc chorym,
Święty Dominiku, godzący zwaśnionych,
Święty Dominiku, unikający grzechu, jako największego wroga,
Święty Dominiku, odbierającego łaskę Bożą i spokój sumienia,
Święty Dominiku, już w dzieciństwie poświęcający się na służbę Panu,
Święty Dominiku, gardzący zabawami,
Święty Dominiku, często przystępujący do spowiedzi i Komunii Świętej,
Święty Dominiku, którego przyjaciółmi byli Jezus i Maryja,
Święty Dominiku, serdeczny przyjacielu Dzieciątka Jezus,
Święty Dominiku, mały w oczach własnych, a do wielkich rzeczy przeznaczony,
Święty Dominiku, lilio anielskiej czystości,
Święty Dominiku, jasno świecąca gwiazdo świętości,
Święty Dominiku, pełny chwały obrońco dzieci,
Święty Dominiku, który w trudach swoich kroczyłeś śladami Jezusa,
przez ukryte swe życie i cnoty,
Święty Dominiku, przez czystość pokorę i żarliwość bliski Maryi,
Święty Dominiku, przewodniku małych dusz, który tak wiele serc zwróciłeś ku Bogu,
Święty Dominiku, siedmioma darami Ducha Świętego przyozdobiony,
Święty Dominiku, pobożny i skupiony przed obliczem Bożym,
Święty Dominiku, który dałeś dzieciom przedziwny przykład miłości i czystości,
Święty Dominiku, abyśmy z grzechów naszych powstali,
Święty Dominiku, abyśmy szczerze pokutowali,
Święty Dominiku, abyśmy w służbie Bożej gorliwymi byli,
Święty Dominiku, abyśmy w cnocie postępowali,
Święty Dominiku, abyśmy w jedności i zgodzie żyli,
Święty Dominiku, abyśmy w wierze niezachwianie stali,
Święty Dominiku, abyśmy nigdy zwątpieniu nie ulegali,
Święty Dominiku, abyśmy nigdy w rozpacz nie wpadli,
Święty Dominiku, abyśmy błądzących na drogę prawdziwą sprowadzili,
Święty Dominiku, abyśmy z własnej woli od jedności Kościoła katolickiego nie odstąpili,
Święty Dominiku, abyśmy od wszelkich niebezpieczeństw duchowych uwolnieni byli,
Święty Dominiku, abyśmy po przejściu życia doczesnego z Tobą się połączyli,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – zmiłuj się nad nami, Panie
V. Módl się za nami św. Dominiku,
R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:
Boże, któryś Św. Dominika Savio w dziecięcym wieku do poznania Twojej Miłości doprowadzić raczył, spraw, prosimy Cię, dozwól również nam, swoim dzieciom,wzrastać w radości i miłości, aż do miary wielkości według pełni Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

**********************************************************************************
Nowenna do św. Dominika Savio

1. Św. Dominiku Savio, który przez miłość do Eucharystii uwrażliwiałeś swego ducha na realną obecność Pana, pozwalając Mu się pochwycić, wyproś także nam taką samą wiarę i miłość do Najświętszego Sakramentu, abyśmy potrafili adorować Go z radością i godnie przyjmować w Najświętszej Komunii.
Chwała Ojcu…
2. Św. Dominiku Savio, który Niepokalanej Matce Boga powierzyłeś swe niewinne serce oraz szerzyłeś Jej kult z oddanym synostwem, spraw, abyśmy także my byli Jej oddanymi synami, mając w Niej Wspomożycielkę pośród niebezpieczeństw życia i w godzinie naszej śmierci.
Chwała Ojcu…
3. Św. Dominiku Savio, który poprzez heroiczne postanowienie „Raczej umrzeć niż zgrzeszyć” ustrzegłeś niezachwianej, anielskiej czystości, wyproś dla nas łaskę naśladowania cię w wystrzeganiu się złych rozrywek i okazji do grzechu, aby zachować tę piękną cnotę.
Chwała Ojcu…
4. Św. Dominiku Savio, który dla Bożej chwały i dla dobra dusz, pokonując ludzkie względy, zaangażowałeś się w apostolstwo, aby przeciwstawiać się obrażaniu Boga, pomóż również nam głosić prawdę o Tobie w każdym miejscu i w każdym czasie.
Chwała Ojcu…
5. Św. Dominiku Savio, doceniając wartość umartwienia chrześcijańskiego, kształtowałeś swoją wolę; pomóż nam panować nad naszymi zmysłami oraz wytrwać w czasie próby i w przeciwnościach życia w miłości do Boga.
Chwała Ojcu…
6. Św. Dominiku Savio, który osiągnąłeś doskonałość formacji chrześcijańskiej przez łagodne posłuszeństwo twoim rodzicom i wychowawcom; spraw, abyśmy także my potrafili odpowiedzieć na łaskę Boga i byli zawsze wierni magisterium Kościoła katolickiego.
Chwała Ojcu…
7. Św. Dominiku Savio, apostole pośród swoich rówieśników, pragnąłeś powrotu na łono Kościoła braci odłączonych i błądzących; wyproś nam ducha misyjnego i uczyń nas apostołami w naszych środowiskach.
Chwała Ojcu…
8. Św. Dominiku Savio, w heroicznym wypełnianiu każdego obowiązku byłeś wzorem dyspozycyjności, nieustannie uświęcanej modlitwą; udziel nam łaski, byśmy w wypełnianiu naszych obowiązków uczyli się żyć w przykładnej pokorze.
Chwała Ojcu…
9. Św. Dominiku Savio, w szkole ks. Bosko powiedziałeś: „Chcę zostać świętym” i tę świętość w młodzieńczym wieku osiągnąłeś. Wyproś nam wierność w dobrych postanowieniach, byśmy dusze nasze uczynili żywymi świątyniami Ducha Świętego i osiągnęli wieczną radość w Niebie.
Chwała Ojcu…

Modlitwa
Boże, który w św. Dominiku dałeś młodym wzór doskonałego życia chrześcijańskiego, pozwól także nam, za jego wstawiennictwem, wzrastać w przyjaźni z Jezusem i Maryją oraz w czystości serca i z odważną nadzieją, która jest odbiciem szczęścia przygotowanego dla każdego człowieka, służyć tym, których stawiasz na naszej drodze. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Modlitwa do św. Dominika Savio - o upragnione potomstwo

Boże - Stwórco i Dawco wszelkiego życia - błagamy o Twoje hojne błogosławieństwo dla małżeństw, które proszą o upragnione potomstwo. Uświęć ich oczekiwanie, błogosław cichą nadzieję, przemień cierpienie w radość i spraw, by owoc ich ludzkiej miłości objawił się w łasce i darze nowego życia. Przez Chrystusa, Twego Boskiego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen. Święty Dominiku Savio. Módl się za nami.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Dominika Savio

Święty mój patronie Dominiku Savio jesteś moim pełnym chwały obrońcą. W trudach swoich kroczyłeś śladami Jezusa, a przez ukryte swe życie i cnoty, przez czystość, pokorę i żarliwość najbliższy jesteś Maryi.

Od dawna poświęciłem się tobie, ale jeszcze niczego godnego ciebie nie uczyniłem i wstyd mi nazywać ciebie swoim, bo zasłużyłeś na naśladowców odznaczających się wielką czystością zamiarów i wielką stanowczością.

Święty Dominiku Savio, roztocz więc nade mną opiekę. Czuwaj nade mną, nie dozwól, abym wlókł się opieszale, wyjednaj mi łaskę niezbędną do sprostania moim obowiązkom abym mógł czynić postępy we wszystkich cnotach: w wierze, nadziei i miłości, w roztropności i męstwie, sprawiedliwości umiarkowaniu, a również w pokorze, w czystości, w hojności, w łagodności, i w prawdomówności.

Przewodniku dusz, który tak wiele serc zwróciłeś ku Bogu, módl się za mnie.

foto

Czytania na dziś


Nowości

Przesłanie Wikariusza Przełożonego Generalnego, Ks. Stefano Martoglio SDB
W tym roku jubileuszowym, w naszym trudnym świecie, jesteśmy wezwani, aby stanąć na nogi, zacząć od nowa i kroczyć dalszą drogą jako ludzie i wierzący w nowości życia. Prorok Izajasz zwraca się do Jerozolimy tymi słowami: “Powstań! ...
more

Dodano:  14.02.2025 r.  
line

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczący zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku
Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczący zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku W związku z publikacją przez Minister ...
more

Dodano:  19.01.2025 r.  
line

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą - Świątynią Jubileuszową od 8 listopada 2024 r. do 6 stycznia 2026 r.
Sanktuarium Maryjne w Czerwińsku nad Wisłą zostało ogłoszone Świątynią Jubileuszową w której można uzyskać odpust podczas trwania Roku Jubileuszowego 2025 w Kościele powszechnym, od 24 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2026 r. ...
more

Dodano:  05.01.2025 r.  
line

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Salezjanie, ul. Klasztorna 23; 09-150 Czerwińsk n. Wisłą ; tel: 784 447 768;  
Konto: 05 9011 0005 0269 7361 2000 0010


pomnik historii Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 19 kwietnia 2021r.
„Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych”, zostaje uznane za pomnik historii.
Dz.U. 2021 poz. 767

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2025
© pphem


DUCHOWA STOLICA MAZOWSZA
Czerwińsk nad Wisłą

Zobacz nasz kanał na YouTube