pl enua pomnik historii
filmfilmpiszą o nas film
banner

Wspólnoty parafialne

Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic Prowincji Warszawskiej

foto

Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników (SSCC, ASC – Associazione dei Salesiani Cooperatori, SSW, także: salezjanie współpracownicy, dawniej: stowarzyszenie współpracowników salezjańskich) – trzecia gałąź Rodziny Salezjańskiej, stowarzyszenie publiczne wiernych założone przez św. Jana Bosko i zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 9 maja 1876 roku.

Stowarzyszenie wnosi do Rodziny Salezjańskiej specyficzne wartości stanu świeckiego, szanując odrębną tożsamość i autonomię Towarzystwa Salezjańskiego (salezjanów) oraz Instytutu Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanek).

Zgodnie z zamysłem założyciela, stowarzyszenie jest otwarte zarówno dla osób świeckich, jak i dla kleru diecezjalnego. Salezjanie współpracownicy świeccy żyją duchem salezjańskim w codziennych sytuacjach swego życia i pracy, z uwzględnieniem pełnionych przez siebie świeckich funkcji. Z kolei salezjanie współpracownicy biskupi, kapłani i diakoni, w swojej posłudze duchownego diecezjalnego, czerpią natchnienie z miłości duszpasterskiej św. Jana Bosko, który na uprzywilejowanym miejscu stawiał młodzież i warstwy ludowe.

Stowarzyszenie salezjanów współpracowników posiada kościelną i publiczną osobowość prawną, i ma swoją główną siedzibę w Rzymie. Przełożonym i moderatorem stowarzyszenia jest przełożony generalny Towarzystwa Salezjańskiego.

Tekst przyrzeczenia

„Ojcze, uwielbiam Cię, bo jesteś dobry i kochasz wszystkich.

Dziękuję Ci, żeś mnie stworzył i odkupił,

żeś mnie powołał, abym był częścią Twojego Kościoła,

i że dałeś mi poznać w nim Rodzinę apostolską księdza Bosko,

która żyje dla Ciebie w służbie młodzieży i środowisk ludowych.

Pociągnięty/a przez Twoją miłosierną Miłość,

chcę Cię kochać, czyniąc dobro.

Dlatego

PRZYRZEKAM

żyć według Programu Życia Apostolskiego Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, a mianowicie:

– być wiernym/ą uczniem/uczennicą Chrystusa w Kościele katolickim,

– pracować w Twoim Królestwie, szczególnie dla dobra i zbawienia młodzieży,

– zgłębiać i dawać świadectwo ducha salezjańskiego,

– współpracować, w zjednoczeniu z Rodziną Salezjańską, w apostolskich inicjatywach Kościoła lokalnego.

Obdarz mnie, Ojcze, mocą Twojego Ducha,

abym umiał/a być wiernym świadkiem tych zobowiązań.

Maryja Wspomożycielka, Matka Kościoła,

niech mi towarzyszy i niech mnie prowadzi w tym wyborze życiowym.

Amen”

Salezjanie Współpracownicy to organizacja, która żyje i działa zgodnie z duchem św. Jana Bosko w społeczeństwie i Kościele na rzecz wychowania młodzieży. Członkowie Stowarzyszenia są nauczycielami, katechetami, wychowawcami, animatorami ruchów kościelnych, trenerami sportowymi, działaczami społecznymi, aktywnymi rodzicami a także księżmi diecezjalnymi, których zafascynowała postać Księdza Bosko.

Dla zbawienia młodzieży, Bóg, powołał świętego Jana Bosko, który założył:

Towarzystwo świętego Franciszka Salezego (1859),
Instytut Córek Maryi Wspomożycielki (1872) wraz ze św. Marią Dominiką Mazzarello
Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników („Pobożny Związek współpracowników salezjańskich” (1876), jako trzecią gałąź Rodziny, i rozciągnął apostolską siłę charyzmatu salezjańskiego przez oficjalne złączenie Związku ze Zgromadzeniem Salezjańskim.
Stowarzyszenie wnosi do Rodziny salezjańskiej specyficzne wartości swego stanu świeckiego, szanując tożsamość i autonomię właściwą każdej grupie. Żyje w szczególnej relacji jedności z Towarzystwem św. Franciszka Salezego, które z woli Założyciela, ma w Rodzinie szczególną rolę odpowiedzialności.

Salezjanie Współpracownicy żyją swoją wiarą we własnej rzeczywistości świeckiej, tzn. mają swoje naturalne rodziny i tożsamość zawodową. Biorąc natchnienie z apostolskiego programu księdza Bosko, odczuwają żywą jedność z innymi członkami Rodziny Salezjańskiej. Po bratersku i w zjednoczeniu angażują się w to samo posłannictwo młodzieżowe i ludowe. W sposób odpowiedni do swoich warunków i konkretnych możliwości, pracują dla dobra Kościoła i społeczeństwa.

Obok działalności wychowawczej umacniają swoją wiarę w życiu sakramentalnym oraz poprzez spotkania poświęcone duchowości, zaprogramowane przez Stowarzyszenie. Bycie Salezjanami Współpracownikami jest powołaniem na całe życie. Z głębokim poczuciem przynależności Salezjanie Współpracownicy starają się za każdym razem dostosowywać swoje świadectwo, swój apostolat i formy swojej służby do różnych sytuacji. Są wezwani przez Boga, aby żyć charyzmatem salezjańskim w Stowarzyszeniu, będąc otwartymi i gotowymi do zaangażowania się w inicjatywy podejmowane przez inne grupy i organizacje kościelne i religijne. Ich wierność jest wspierana życzliwością i solidarnością członków Stowarzyszenia i Rodziny salezjańskiej. Zobowiązanie się do zostania Salezjanami Współpracownikami, wymaga wyboru wolnego, stopniowego, umotywowanego, dojrzewającego pod działaniem Ducha Świętego i któremu towarzyszą osoby odpowiedzialne. Aspirant, który pragnie wstąpić w szeregi Stowarzyszenia, przyjmuje odpowiedni program przygotowania.

foto

Czytania na dziś


Nowości

Modlitwy w Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą w intencji zmarłego Papieża Franciszka w dniu jego pogrzebu, 26 kwietnia 2025 roku
Kochani Parafianie, Czcigodni Pielgrzymi oraz Drodzy Sympatycy sanktuarium maryjnego i dzieła salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą! W nawiązaniu do komunikatu Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego, pragniemy jako Sanktuarium Maryjne ...
more

Dodano:  24.04.2025 r.  
line

Zmarł Papież Franciszek
Nie żyje papież Franciszek! Zmarł 21 kwietnia 2025 r., w Poniedziałek Wielkanocny, o godz. 7.35 rano, w Domu Św. Marty. Miał 88 lat. Jako pierwszy papież w historii nie przyjął imienia żadnego ze swoich poprzedników: Jorge Mario ...
more

Dodano:  21.04.2025 r.  
line

Życzenia Wielkanocne płynące z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą
Drodzy Parafianie i Pielgrzymi, W roku szczególnego świętowania – Jubileuszu 950. lecia Diecezji Płockiej oraz Roku Jubileuszowego 2025 – pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia wielkanocne. Niech Zmartwychwstały Chrystus, ...
more

Dodano:  18.04.2025 r.  
line

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Salezjanie, ul. Klasztorna 23; 09-150 Czerwińsk n. Wisłą ; tel: 784 447 768;  
Konto: 05 9011 0005 0269 7361 2000 0010


pomnik historii Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 19 kwietnia 2021r.
„Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych”, zostaje uznane za pomnik historii.
Dz.U. 2021 poz. 767

© Copyright Salezjanie Czerwińsk 2013-2025
© pphem


DUCHOWA STOLICA MAZOWSZA
Czerwińsk nad Wisłą

Zobacz nasz kanał na YouTube